PO 3-722-515/WK/94 - Przychód należny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 1994 r. Ministerstwo Finansów PO 3-722-515/WK/94 Przychód należny.

Odpowiadając na pismo z dnia 30 maja 1994 r. Nr PPL/NDD/1405/94 - Ministerstwo Finansów informuje, że stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zmianami) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, chociażby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepisy ww. ustawy nie upoważniają Ministra Finansów do odstępstw w tym zakresie, a tym samym nie może być podjęta decyzja zezwalająca Przedsiębiorstwu na rozliczanie się z podatku dochodowego od osób prawnych "nie na drodze memoriałowej, ale kasowej", jak to wnosi się w ww. piśmie.

Jednocześnie informuje się, że sprawę zaliczania w koszty uzyskania przychodów rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona - regulują przepisy art. 16 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem Przedsiębiorstwo na wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona - może utworzyć rezerwę, którą następnie ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, obniżając tym samym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Okoliczności uprawdopodobniające nieściągalność wierzytelności, na które można utworzyć rezerwę - określone zostały w art. 16 ust. 2 ustawy.

Stosownie do ww. przepisu nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w szczególności, gdy:

1) dłużnik został postawiony w stan likwidacji lub upadłości,

2) na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków albo postępowanie układowe w rozumieniu przepisów prawa o postępowaniu układowym,

3) wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu.

W związku z powyższym, jeżeli Przedsiębiorstwo podjęło powyższe działania mające na celu uprawdopodobnienie nieściągalności (np. opisane w piśmie Przedsiębiorstwa wierzytelności zostały potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu) - to może ono w oparciu o przepisy ww. ustawy utworzyć rezerwę na te wierzytelności i zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast w przypadku gdy Przedsiębiorstwo nie spełniło powyższych warunków - decyzja o zaliczeniu takich rezerw do kosztów uzyskania przychodów nie może być podjęta. W takiej sytuacji Przedsiębiorstwo - ze względu na okoliczności sprawy przedstawione w swoim piśmie - może ubiegać się jedynie o podjęcie decyzji o odroczenie terminu płatności części podatku dochodowego za 1994 r. Stosowny wniosek w tym zakresie - zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1989 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1990 r. Nr 1, poz. 4 z późn. zmianami) - Przedsiębiorstwo powinno skierować do urzędu skarbowego.

Opublikowano: S.Podat. 1996/2/20