PO 3-7128/IP-722/754/97 - Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 grudnia 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 3-7128/IP-722/754/97 Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W związku z wątpliwościami powstałymi na tle wyjaśnień w sprawie księgowań związanych z wpłatami na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zamieszczonych w "Rachunkowości" nr 10/1997 r. w dziale "Konsultacje" pytanie i odpowiedź nr 66, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Przepisy o rachunkowości nie są podatkotwórcze, co wynika z przepisu art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.).

W przypadku zatem gdy zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 9 maja 1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 46, poz. 201 z późn. zm.) zakład pracy obowiązany jest do dokonania wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - to wpłaty tej stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie jeżeli dany zakład pracy nabywa od zakładów pracy chronionej wyprodukowane przez nie wyroby lub usługi - przysługująca zakładowi pracy na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 września 1991 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 401) obniżka wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie stanowi w rozumieniu przepisów podatkowych przychodów.

W związku z powyższym na wielkość dochodu do opodatkowania wpłynie jedynie faktycznie dokonana wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepis ww. § 2 rozporządzenia Ministra Finansów ma zastosowanie do zakładów pracy chronionej prowadzących sprzedaż wyrobów gotowych własnej produkcji oraz wykonanych usług. Przychód uzyskany z tej sprzedaży jest ewidencjonowany w sprawozdawczości GUS na wzorze F-01 w wierszu 25. Przepis ten nie ma natomiast zastosowania do przychodów zakładów pracy chronionej uzyskanych ze sprzedaży towarów nie wytworzonych przez zakład pracy chronionej, lecz nabytych w celu ich dalszej odprzedaży.

Uzyskany z tego tytułu przychód ewidencjonowany jest w ww. sprawozdaniu F-01 w wierszu 26. Jeżeli chodzi o obniżkę dla zakładów pracy, które nabywają od zakładów pracy chronionej wyroby ich produkcji, to dla uzyskania obniżki nie ma znaczenia, czy nabyte wyroby zużyją one na własne cele zaopatrzeniowe, czy do dalszej odprzedaży, tj. do działalności handlowej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/6/20