PO 3-7032/BO-722-738/97 - Nieodpłatne świadczenia z tytułu służebności gruntowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 1998 r. Ministerstwo Finansów PO 3-7032/BO-722-738/97 Nieodpłatne świadczenia z tytułu służebności gruntowej.

Odpowiadając na pismo (...) dotyczące skutków podatkowych z tytułu nabycia praw majątkowych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Z treści pisma oraz załączonych kopii aktów notarialnych wynika, że Spółka zawiera z osobami fizycznymi umowy:

- o ustanowienie prawa użytkowania na nieruchomości, polegające na prawie przeprowadzania przez działkę na określonym odcinku i eksploatacji podziemnego kabla energetycznego,

- o ustanowieniu służebności polegającej na nieograniczonym prawie wstępu i przekopu pasa gruntu wzdłuż położonych kabli, napraw, remontów, konserwacji i modernizacji stacji transformatorowych i instalacji.

Zawarte umowy mają charakter nieodpłatny.

W wyniku takiej treści zawartych umów dochodzi między stronami tych umów do przeniesienia i nabycia pewnych praw, które nie mieszczą się jednak w pojęciu nieodpłatnych świadczeń objętych przepisami art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.). Przychodami z nieodpłatnych świadczeń są korzyści wynikające m.in. z korzystania z różnych form energii, gazu itp., z usług innych podmiotów, z cudzych rzeczy.

Z samego faktu umożliwienia Spółce wstępu na ściśle określony teren nieruchomości w celu dotarcia do urządzeń stanowiących własność Spółki i to tylko w przypadku zaistnienia konkretnej potrzeby, nie wynika fakt otrzymywania przez żadną ze stron umowy nieodpłatnych świadczeń, zwłaszcza ze względu na specyfikę działalności prowadzonej przez zakład energetyczny.

Powołany przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy będzie miał natomiast zastosowanie w przypadku załączonej umowy użyczenia pomieszczeń usytuowanych na parterze budynku bliżej opisanego w akcie notarialnym, z przeznaczeniem na umieszczenie w nich urządzeń energetycznych - stacji transformatorowej. Wynikające z treści tej umowy nieodpłatne oddanie tych pomieszczeń ogranicza się do korzystania z nich bez pobierania pożytków i nosi znamiona nieodpłatnego świadczenia. Nieodpłatny charakter oddania rzeczy odróżnia bowiem użyczenie zarówno od najmu, jak i dzierżawy, a korzyścią stanowiącą nieodpłatne świadczenie jest wysokość nie opłaconego czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy. Dla celów prawidłowego ustalenia zobowiązań z tytułu podatku dochodowego Spółka powinna więc uwzględnić kwotę tego przychodu, w wysokości określonej na podstawie art. 12 ust. 6 pkt 3 wymienionej ustawy.

Opublikowano: S.Podat. 2000/9/12