PO 2/8-8010-1657/0304 - Miesięczna stawka karty podatkowej dla wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lutego 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 2/8-8010-1657/0304 Miesięczna stawka karty podatkowej dla wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych.

W związku z pismem z 14 lutego 1995 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

W części IX tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie karty podatkowej (Dz. U. Nr 140, poz. 787) przewidziana została miesięczna stawka karty podatkowej dla wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych (świadczonych wyłącznie przez lekarzy weterynarii).

Przepisy powołanego rozporządzenia nie różnicują stawek karty podatkowej według miejscowości, w której wykonywane są świadczenia oraz liczby godzin przyjęć w miesiącu, jak również nie ograniczają ani miejsca, ani odbiorców zabiegów i porad weterynaryjnych. Podatnik może zatem świadczyć usługi weterynaryjne w kilku klinikach (przychodniach, lecznicach) weterynaryjnych.

Niezależnie od powyższego Ministerstwo Finansów informuje, że stawka karty podatkowej - jako dostosowana do przeciętnych dochodów uzyskiwanych z wykonywania usług lekarsko-weterynaryjnych - może być nieodpowiednia dla lekarzy weterynarii wykonujących działalność w rozmiarach odbiegających od przeciętnych.

Przewidując przypadki wykonywania wolnych zawodów w zakresie usług weterynaryjnych w rozmiarach odbiegających od przeciętnych, w przepisach rozporządzenia zastosowano rozwiązania pozwalające (z urzędu lub na wniosek podatnika) na obniżenie lub podwyższenie stawki, nie więcej jednak niż o 50% (§ 7 ust. 3).

Rozwiązanie to pozwala urzędom skarbowym i podatnikom na lepsze dostosowanie wysokości ryczałtu do rozmiarów prowadzonej działalności. Wysokość ewentualnej zniżki lub podwyżki stawki karty podatkowej (nie więcej jednak niż o 50%) oraz okres jej stosowania urząd skarbowy określa w decyzji.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/6/14