PO 2/8-4526/95/0799 - Koszty reprezentacji i reklamy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 lipca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 2/8-4526/95/0799 Koszty reprezentacji i reklamy.

Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 % przychodu, chyba, że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Oznacza to, że wydatki na reklamę w środkach masowego przekazu oraz prowadzoną publicznie w inny sposób (jeżeli adresowana jest ona do anonimowego, szerokiego kręgu odbiorców) w pełnej wysokości stanowią koszt uzyskania przychodów.

Natomiast koszty reprezentacji i reklamy prowadzonej w inny sposób są limitowane i nie mogą przekraczać 0,25 % przychodu w roku podatkowym. Ich nadwyżka ponad limit może być finansowana wyłącznie z dochodu po opodatkowaniu.

Z powołanego na wstępie pisma wynika, że organizujecie Państwo konkursy reklamujące towar oraz różne formy sprzedaży premiowanej nagrodami. Nagrody przekazywane są konsumentom w drodze losowania np. w konkursie lub w wyniku zakupu produktu zawierającego szczęśliwy los.

W opisanym stanie faktycznym należy uznać, że jeżeli ogłoszenie konkursu lub sprzedaży premiowanej następuje w formie publicznej (np. za pośrednictwem prasy, radia, telewizji) lub innej formie publicznej (jeżeli adresowana jest ona do anonimowego, szerokiego kręgu odbiorców), to wydatki poniesione z tego tytułu, w tym także wydatki poniesione na nagrody i premie nie podlegają limitowaniu. Stanowią zatem w pełnej wysokości koszty uzyskania przychodów.

Dodać przy tym należy, że wylosowane przez osoby fizyczne nagrody i premie są przychodem u tych osób w rozumieniu art. 10 ust. 9, w związku z art. 20 ust. 1 ustawy. Organizator konkursu (sprzedaży premiowanej) obowiązany jest zatem pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % wygranej lub nagrody, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych i nagród przekracza - w 1995 r. - kwotę 720 zł (a w 1996 r. 915 zł - przyp. red.). Kwotę pobranego podatku płatnik przekazuje w terminie do 7 dnia następnego miesiąca po tym, w którym pobrano ten podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika.

W terminie przekazania kwoty pobranego podatku płatnik jest obowiązany przesłać zbiorczą deklarację o symbolu PIT - 8A.

Opublikowano: S.Podat. 1996/10/14