PO 2/8-0952/96 - Przychód z wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 2/8-0952/96 Przychód z wierzytelności.

W nawiązaniu do pisma PO 2/4-8010-01407/94 z dnia 28 marca 1996 r. dodatkowo wyjaśniam, że w przypadku gdy zobowiązania wobec innych podmiotów gospodarczych lub Skarbu Państwa regulują podatnicy nabytymi od osób trzecich wierzytelnościami o wartości nominalnej wyższej od ceny nabycia, uzyskany z tego tytułu przychód - dla celów podatku dochodowego - traktowany jest jako przychód z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.). Dochodem zaś stanowiącym przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym będzie nadwyżka pomiędzy wartością umorzonej wierzytelności wobec dłużnika, w wyniku potrącenia, a kosztem nabycia przez podatnika wierzytelności od osoby trzeciej, pomniejszona o ewentualne koszty dokonanego potrącenia. Dochody z praw majątkowych, o których mowa, podlegają kumulacji z innymi dochodami w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym zostanie dokonane potrącenie wzajemnych wierzytelności.

Dodać wypada, że zgodnie z art. 18 powołanej ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności rentę, której tytuł prawny stanowi rozporządzenie ostatniej woli, przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów. Użyty zwrot "w szczególności" oznacza, że katalog przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty.

Biorąc pod uwagę fakt, że występowały wątpliwości interpretacyjne w zakresie kwalifikowania przychodów z omawianego źródła, zalecam - na indywidualny wniosek podatnika - umorzenie odsetek za zwłokę w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/6/11