PO 2/7-01523/9506/95 - Zryczałtowany podatek od usług optycznych - refundacja środków z budżetu wojewodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 października 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 2/7-01523/9506/95 Zryczałtowany podatek od usług optycznych - refundacja środków z budżetu wojewodów.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi stawki zryczałtowanego podatku od przychodów osób fizycznych mającej zastosowanie do przychodów uzyskiwanych przez podatników świadczących usługi oftalmiczne i otrzymujących refundacje środków z budżetu za usługi optyczne świadczone na rzecz uprawnionych do bezpłatnego lecznictwa, Ministerstwo Finansów ponownie wyjaśnia, co następuje:

Kwestie związane z opodatkowaniem przychodów uzyskiwanych przez podatników świadczących usługi oftalmiczne Ministerstwo Finansów wyjaśniło dwukrotnie:

– w piśmie PO 2/7-0105/95 z 9 marca 1995 r. wyjaśniono, że przychody z działalności usługowej polegającej na wykonaniu okularów korekcyjnych podlegają opodatkowaniu według stawki 8,5% uzyskanego przychodu,

– w piśmie PO 2/N-5972-01036/95 z 12 czerwca 1995 r. określono moment powstania przychodu w zakładach optycznych otrzymujących dopłaty za wykonanie usługi.

Zapłata za wykonanie usługi polegającej na wykonaniu okularów korekcyjnych, na recepty za odpłatnością ulgową lub nieodpłatnie, realizowana jest w dwóch etapach. W części jest dokonywana przez zamawiającego usługę - przychodem jest zatem kwota należna oraz w części w formie dopłaty z budżetu wojewodów - przychód powstaje w dniu otrzymania dopłaty.

Biorąc pod uwagę fakt, że rozliczenie między budżetem, a zakładami optycznymi jest podobne jak w przypadku aptek, tj. dopłata ta jest realizowana ze środków budżetu wojewody na podstawie umowy cywilnoprawnej z zakładami optycznymi, które realizują ulgowe recepty za wykonaną usługę, przyjęcie wykładni celowościowej odnośnie do momentu powstania przychodu w części refundowanej przez ZOZ uznano za zasadne. Określenie innego momentu uzyskania przychodu z omawianego tytułu nie wpływa na zmianę stosowanej stawki ryczałtu określonej dla przychodów z działalności usługowej. Przychody otrzymane z tytułu realizacji ulgowych recept za wykonaną usługę nie mogą być uznane za dopłaty dla podmiotów świadczących te usługi, gdyż dopłaty te stosowane są w formie ryczałtu dla uprawnionej osoby.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/2/17