PO 2/6-8010-01238/94 - Ulga w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia uczniów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 1994 r. Ministerstwo Finansów PO 2/6-8010-01238/94 Ulga w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia uczniów.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi stosowania ulg z tytułu wyszkolenia uczniów Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z § 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1991 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 124, poz. 553 z późn. zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uprawnione na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów, zwalnia się od podatku dochodowego, przez obniżenie tego podatku o kwotę ustaloną w wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu. Ulga przysługuje, jeżeli szkolenie zostało zakończone pozytywnym wynikiem egzaminu.

W myśl § 16 ust. 3 cytowanego rozporządzenia ulga polega na obniżeniu podatku dochodowego za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi. Przepis ten wskazuje datę nabycia prawa do stosowania ulgi w podatku dochodowym. A zatem jeżeli podatnik otrzymał decyzję o przyznaniu ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia (uczniów), może z niej korzystać do czasu odliczenia pełnej kwoty przyznanej ulgi od należnego podatku dochodowego ustalonego od sumy dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności, np. w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, nie wykorzystana część ulgi może być odliczona od podatku dochodowego z innych źródeł niż działalność gospodarcza, np. od podatku dochodowego od emerytury lub renty.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/2/8