PO.2-423-5/07 - Ustalenie kosztów uzyskania przypadających na opodatkowanie i wolne od podatku źródła dochodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Parczewie PO.2-423-5/07 Ustalenie kosztów uzyskania przypadających na opodatkowanie i wolne od podatku źródła dochodów.

"(...) Spółdzielnia Mieszkaniowa ponosi koszty uzyskania ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł i nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła.

(...) Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...)

Istnieją jednak przypadki, w których przyporządkowanie poniesionych kosztów do osiągniętych przychodów nie jest możliwe. Wówczas, zgodnie z art. 15 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Warunkiem możliwości ustalenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie powyższego przepisu prawa podatkowego jest brak możliwości wyodrębnienia, ustalenia kosztów z poszczególnych źródeł przychodów. Proporcjonalne ustalenie kosztów do uzyskanych przychodów dotyczy sytuacji gdy podatnik osiąga dochody z dwóch lub więcej źródeł podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od opodatkowania lub ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu.

W związku z faktem, że w Spółdzielni występują dochody opodatkowane i zwolnione, należy w stosunku do kosztów dokonać wyodrębnienia, a zasadę proporcjonalnego rozliczenia kosztów zastosować do takich kosztów uzyskania przychodu, których obiektywnie nie można rozdzielić na dotyczące przychodów opodatkowanych i zwolnionych od podatku.

Właściwym kluczem do wyliczenia kosztów uzyskania przychodu jest wzór wynikający z proporcjonalnej sprzedaży ogółem. Koszty uzyskania przychodu powinny być uwzględnione w wysokości jaka wynikać będzie z proporcji przychodów opodatkowanych do całości przychodów (czyli koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody opodatkowane w całości przychodów). Należy zatem obliczyć udział procentowy przychodu z tytułu działalności, której dochody opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych w całkowitym przychodzie Spółdzielni. Jest to stosunek udziału przychodów z tytułu działalności, której dochody są opodatkowane do całkowitych przychodów firmy razy liczba 100. W ten sposób ustaloną proporcję należy stosować do rozliczenia kosztów uzyskania przychodu przypadających na przychód wolny od podatku.

(...) Podsumowując należy stwierdzić, że w związku z treścią art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mają obowiązek prowadzenia rachunkowości, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty) do celów podatkowych. Z przytoczonych przepisów jasno więc wynika, że podatnik musi tak prowadzić księgi rachunkowe, aby pozwalały na ustalenie m.in.:

1)

kwot przychodów, jak również kwot nie zaliczanych do przychodów,

2)

kwot kosztów odpowiadających uzyskanym przychodom, jak również kwot wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów,

3)

dochodów wolnych od podatku

Dopiero wówczas, gdy wyodrębnienie poszczególnych kosztów, odpowiadających przychodom osiągniętym z różnych źródeł przychodów, nie jest możliwe, zastosowanie znajdzie zasada wynikająca z art. 15 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/32-33