PO 2/12-93-02182/96 - Wykończenie lokalu użytkowego a ulga inwestycyjna.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 16 lutego 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 2/12-93-02182/96 Wykończenie lokalu użytkowego a ulga inwestycyjna.

Odpowiadając na pismo z dnia 29 grudnia 1995 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 1 ust. 4 pkt 5 lit. f rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz. U. Nr 18, poz. 62 z późn. zm.) za wydatki inwestycyjne uważa się faktycznie poniesione wydatki w roku podatkowym, nie zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli podatki te w całości lub części podlegają odliczeniu od należnego podatku od towarów i usług, na dokonany w tym samym roku zakup praw majątkowych uznawanych za wartości niematerialne i prawne, podlegających na podstawie odrębnych przepisów odpisom amortyzacyjnym uznawanym za koszt uzyskania przychodów.

Z pisma oraz z załączonych dokumentów wynika, że od Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego "Z." otrzymała Pani przydział samodzielnego lokalu użytkowego w stanie surowym otwartym, z możliwością założenia dla niego odrębnej księgi wieczystej, i obecnie ponosi Pani wydatki związane z wykończeniem tego lokalu.

W myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34 z późn. zm.) za wartości niematerialne i prawne uznaje się nabyte przez podatnika prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, a w szczególności spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się - w razie nabycia w drodze kupna, a następnie dokonania ulepszenia - cenę ich nabycia, powiększoną o sumę wydatków na ich ulepszenie.

Z powyższego wynika, że poniesiony przez Panią wydatek stanowi wydatek inwestycyjny, a zatem ma Pani prawo do dokonania odliczenia z tego tytułu od dochodu przed opodatkowaniem, jeżeli spełnione są wszystkie warunki do korzystania z ulgi inwestycyjnej, o których mowa w powołanym rozporządzeniu.

Dodatkowo wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) nie stanowią kosztu uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w odrębnych przepisach, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W myśl § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. odliczenia wydatków, o których mowa w § 1 ust. 4 pkt 5 lit. a-h, dokonane w roku podatkowym traktuje się w tym roku na równi z odpisami z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisami amortyzacyjnymi); odliczenia te nie zmniejszają podstawy do ustalania odpisów amortyzacyjnych według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/5/9