PO 2/10-5731-01203/96 - Wydatki na budowę budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 24 października 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 2/10-5731-01203/96 Wydatki na budowę budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem.

Odpowiadając na pismo dotyczące stosowania art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.), w przypadku budowy zespołu 4 budynków mieszkalnych w układzie szeregowym, o wydzielonych funkcjonalnie 5 samodzielnych układach mieszkalnych z przeznaczeniem na wynajem, Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa uprzejmie informuje.

Powołany przepis art. 26 ust. 1 pkt 6 przewiduje możliwość odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku.

Definicję budynku mieszkalnego wielorodzinnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1995 r. Nr 10, poz. 46 i z 1996 r. Nr 45, poz. 200). W świetle przepisów tego rozporządzenia za budynek mieszkalny wielorodzinny uważa się budynek zawierający więcej niż cztery mieszkania.

W rozpatrywanej sprawie ustalenia, czy zespół 4 budynków mieszkalnych, o wydzielonych funkcjonalnie 5 samodzielnych układach mieszkalnych, stanowi jeden obiekt - tj. budynek mieszkalny wielorodzinny, czy też kilka odrębnych obiektów, tj. 4 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, należy dokonać na podstawie:

- kryterium technicznego, jakim jest możliwość oddzielenia od siebie płaszczyznami pionowymi poszczególnych części danego kompleksu budynków,

- kryterium oznaczenia adresowego.

Powyższe kryteria wynikają z następującej definicji, zawartej w wydanej przez Główny Urząd Statystyczny, obowiązującej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (KOB):

"W zakresie budynków bliźniaczych, szeregowych lub wchodzących w skład kompleksu budynków posiadających wspólne ściany, lecz należących do różnych właścicieli względnie posiadające inne numery lub wyraźnie różniące się konstrukcją, wysokością lub wiekiem - za odrębny obiekt uważa się odpowiednie części danego kompleksu budynków, o ile dadzą się one oddzielić od siebie płaszczyznami pionowymi."

Jeżeli zatem spełnione zostanie kryterium techniczne wydzielenia w odrębne 4 obiekty poszczególnych budynków mieszkalnych jedno- lub dwu- mieszkaniowych, pozostaje do rozpatrzenia kryterium oznaczenia adresowego, tzn. należy ustalić, czy kompleks tych budynków będzie oznaczony jednym czy też kilkoma numerami adresowymi.

Gdyby zatem kompleks 4 budynków w układzie szeregowym został oznaczony jednym numerem adresowym - to stosownie do przytoczonej definicji KOB, mimo możliwości wydzielenia w odrębne obiekty poszczególnych domów w układzie szeregowym, kompleks 4 budynków mieszkalnych posiadających 5 samodzielnych lokali mieszkalnych należy zakwalifikować jako budynek mieszkalny wielorodzinny.

Opublikowano: S.Podat. 1998/2/8