PM/436/AKo/01/2005 - Przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Goleniowie PM/436/AKo/01/2005 Przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych

Pytanie podatnika

Czy umowa użyczenia lokalu na potrzeby prowadzenia biura, zawarta między spółką cywilną a żoną jednego ze wspólników i matką drugiego ze wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Spółka cywilna w złożonym wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że jej wspólnicy zamierzają zawrzeć umowę użyczenia lokalu na potrzeby prowadzenia biura na podstawie art. 710 Kodeksu Cywilnego. Umowa ma być zawarta pomiędzy spółką cywilną, a żoną jednego ze wspólników i matką drugiego ze wspólników.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Goleniowie z zapytaniem, czy powyższa umowa będzie podlegała podatkowi czynności cywilnoprawnych.

Na tle takich okoliczności faktycznych Podatnik formułuje stanowisko, iż powyższa umowa nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Goleniowie stwierdza, że stanowisko Podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy użyczenia jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego, mają zastosowanie przepisy art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.:: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399).

Zastosowanie powołanych norm prawa podatkowego skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika w sposób następujący:

Zgodnie z postanowieniami art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

- Umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

- Umowy pożyczki,

- Umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcie przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

- Umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

- Umowy o dział spadku oraz umowy zniesienia współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

- Umowy majątkowe małżeńskie,

- Ustanowienie hipoteki,

- Ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

- Umowy depozytu nieprawidłowego,

- Umowy spółki (akty założycielskie).

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ww. ustawy. Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w sposób wyraźny w katalogu ustawowym nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

W związku z powyższym, w ocenie tutejszego organu podatkowego stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy użyczenia jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl