PM-436/1/BK/2005 - Opodatkowanie umowy spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Oleśnie PM-436/1/BK/2005 Opodatkowanie umowy spółki

Pytanie podatnika

Czy wniesienie przez małżonków po 1/2 części przedsiębiorstwa do zakładanej wspólnie spółki cywilnej, prowadzących do tej pory wspólnie firmę na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

stwierdza

że stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku uznaje się za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 25.10.2005 r. firma P.P.H.U. "XY" zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie o interpretację prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczących wniesienia przez małżonków, po frac12; części przedsiębiorstwa do zakładanej wspólnie spółki cywilnej, prowadzących do tej pory wspólnie firmę na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (tzw. spółka małżeńska).

Jak wynika z treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych taki wkład nie podlega temu podatkowi, ponieważ Minister Finansów zwolnił z opodatkowania podatkiem VAT (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970/) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego wkłady niepieniężne.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko P.P.H.U. " XY" jest niesłuszne. Jeżeli przedmiotem czynności cywilnoprawnej jest zbycie przedsiębiorstwa, które należy rozumieć, jako wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem tej czynności jak właściciel np. sprzedaż, zamiana, darowizna, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aport, do którego z mocy art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stosuje się przepisów tej ustawy, to czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego czy strony tej umowy są z innych powodów podatnikiem podatku od towarów i usług.

Biorąc więc pod uwagę wyżej przedstawione wyjaśnienie; przepis wynikający z § 8 ust. 1 pkt 6 wyżej wymienionego rozporządzenia, zgodnie z którym zwalnia się od podatku VAT wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, dotyczy przedsiębiorstwa nie jako całości ale poszczególnych elementów składowych tego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie).

Podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego. Stawka podatkowa wynosi 0,5% kapitału lub wkładów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Podsumowując, należy uznać, iż umowa spółki zawarta przez małżonków podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych od wartości wniesionych wkładów (w tym przypadku po frac12; przedsiębiorstwa), nawet, gdy jej założenie jest konsekwencją zmiany prawodawstwa w tym zakresie.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wnioskiem z dnia 25.10.2005 r. i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie:

Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl