PLO.461.217.2016.BRB - Stanowisko z dnia 22 kwietnia 2016 r. w sprawie terminu realizacji recept

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 kwietnia 2016 r. Ministerstwo Zdrowia PLO.461.217.2016.BRB Stanowisko z dnia 22 kwietnia 2016 r. w sprawie terminu realizacji recept

Przepis art. 96a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r., Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) stanowi, że recepta zawiera dane dotyczące daty realizacji recepty, tj.:

a)

datę wystawienia recepty,

b)

datę realizacji recepty "od dnia", a jeżeli nie dotyczy znak "X".

Jednocześnie art. 96a ust. 7 tej ustawy określa termin realizacji recepty. Termin ten nie może przekroczyć:

1)

30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia";

2)

7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia" dla recepty na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego;

3)

120 dni od daty jej wystawienia na:

a)

produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta na podstawie art. 4 albo art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

b)

produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta.

Zatem na recepcie można nanieść informację odnośnie "daty realizacji od dnia" wyłącznie w przypadku określonym w art. 96a ust. 7 pkt 1 i 2 ww. ustawy.

Wyżej wskazane uprawnienie przysługujące sobie wystawiającej receptę do wskazania na recepcie "daty realizacji od" nie dotyczy następujących, szczególnych przypadków:

- wystawienia recepty na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta na podstawie art. 4 albo art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia - termin realizacji recepty nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia

- wystawienia recepty na preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta - termin realizacji recepty na te produkty nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia.

Uprawnienie przysługujące sobie wystawiającej receptę do wskazania na recepcie "daty realizacji od" nie dotyczy również wystawienia recepty, na której przepisano preparat zawierający środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P - takie recepty są realizowane nie później niż w ciągu 30 dni od daty ich wystawienia (§ 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. z 2015 r. poz. 1889)) chyba, że przepisany na recepcie lek jest sprowadzany z zagranicy w ramach importu docelowego. W takim przypadku termin realizacji recepty wynosi 120 dni od daty-wystawienia.

Przepis § 7 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi, że na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P można wystawić do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z tych recept może być zrealizowana wyłącznie w terminie do 30 dni od daty wystawienia recepty.

Biorąc powyższe pod uwagę, uprzejmie informuję, że jednorazowo można wystawić jedną receptę Rpw z taką ilością leku, która wystarczy pacjentowi na 90 dni lub jednorazowo można wystawić 3 recepty na taką samą łączną ilość leku (na 90 dni stosowania). Niemniej każda z tych recept może być zrealizowana wyłącznie w terminie do 30 dni od daty wystawienia.

W przypadku recept Rpw osobie wystawiającej receptę nie przysługuje uprawnienie do określenia na recepcie informacji odnośnie "daty realizacji od dnia". A nawet jeżeli taka informacja zostanie na recepcie Rpw umieszczona to realizacja takiej recepty może nastąpić wyłącznie w terminie do 30 od daty wystawienia.

Opublikowano: www.dia.com.pl