PL/LS/833/78/SIA/10/227 - Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 2010 r. Ministerstwo Finansów PL/LS/833/78/SIA/10/227 Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli jednak okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem (art. 6 ust. 2 ustawy).

Co do zasady zatem obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje w sposób określony w art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast przy opodatkowaniu nowo wybudowanych budynków lub budowli ustawodawca odstąpił od zasady ogólnej i w sposób szczególny określił ten moment. Przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest lex specialis w stosunku do ust. 1 tego artykułu.

Zgodnie z aktualnym orzecznictwem wykładnia językowa i systemowa art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, wsparta przez wykładnię funkcjonalną, prowadzi do konstatacji, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do nowo powstałych budynków lub budowli będzie powstawał od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem, także w sytuacji nabycia danego obiektu przez podmiot, który go nie wybudował. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 marca 2010 r., sygn. akt II FSK 1766/08, oddalając skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 lipca 2008 r., sygn. akt. I SA/Sz 140/08 (tak samo orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 11 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 517/10).

W ocenie NSA, zawartej w ww. wyroku, art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie ma charakteru podmiotowego, lecz wyłącznie przedmiotowy, gdyż stan "istnienia" budynku lub budowli, o którym mowa w tym przepisie, jest stanem obiektywnym, tzn. niezależnym od właściwości podmiotu władającego danym obiektem. Stąd - zdaniem Sądu - okoliczność, że dany podmiot wchodzi we władanie przedmiotem opodatkowania wskutek nabycia od osoby, która go wytworzyła, nie wyłącza możliwości stosowania art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Ministerstwo Finansów podziela stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaprezentowane w przywołanym wyroku.

Powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl