PL/LM/834/49/KPV/14/73923

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2014 r. Ministerstwo Finansów PL/LM/834/49/KPV/14/73923

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną Nr IBPBII/1/436-116/14/MCZ, wydaną w dniu 1 lipca 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego w imieniu Ministra Finansów na podstawie § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), w ten sposób, iż stwierdza, że stanowisko Pana, zwanego dalej Wnioskodawcą, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2014 r. (data wpływu 1 kwietnia 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny udziału w znaku towarowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie obdarowanego z tytułu otrzymania w drodze darowizny udziału w znaku towarowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka cywilna ma dwóch wspólników: Wnioskodawcę i jego brata. W dniu 12 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca i jego brat, jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą (spółka cywilna nie ma statusu przedsiębiorcy) wystąpili do Urzędu Patentowego o ochronę znaku towarowego "XX" i w dniu 28 sierpnia 2012 r. Urząd Patentowy RP udzielił prawa ochronnego na ww. znak towarowy. Uzyskując to prawo ochronne Wnioskodawca i jego brat nabyli do niego prawo na zasadzie współwłasności ułamkowej, które wchodzi w skład ich majątków odrębnych. Jest to majątek odrębny od majątku spółki cywilnej.

Aby prawo to stało się majątkiem spółki cywilnej Wnioskodawca wraz z bratem planują wytworzony i opatentowany znak towarowy darować sobie nawzajem (krzyżowo) w postaci udziału w prawie ochronnym. Darowizna odbyłaby się do majątku drugiego wspólnika ale jako wkład do majątku wykorzystywanego w przedsiębiorstwie spółki cywilnej. Czynność ta odpowiadałaby przeniesieniu własności rzeczy z majątku odrębnego małżonka do majątku wspólnego małżonków. W konsekwencji powyższej czynności udział w prawie majątkowym (w prawie ochronnym do znaku towarowego), wejdzie, jako wkład, do majątku spółki cywilnej i stanie się z mocy prawa współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej.

Niewykluczone, że w przyszłości wspólnicy spółki cywilnej wniosą posiadane przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowaną część) spółki cywilnej (w tym znak towarowy) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian za wniesione składniki majątkowe otrzymają udziały w spółce z o.o. Spółka zamierza zaklasyfikować ten znak jako wartości niematerialne i prawne oraz wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Znak ten podlegać będzie amortyzacji. Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów Spółki określać będzie wartość początkowa z dnia wniesienia aportu ustalona na podstawie dokonanej wyceny.

We wniosku zadano następujące pytanie:

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny do majątku wykorzystywanego w ramach wspólnego z bratem przedsiębiorstwa udziału w prawie ochronnym do znaku towarowego skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn przez obdarowanego.

Wnioskodawca wskazał, że na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) ustawodawca opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn ograniczył do nabycia przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny, a w świetle art. 4a ww. ustawy darowizna dokonana między braćmi może korzystać ze zwolnienia z tego podatku.

Okoliczność, iż nabycie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny udziału w znaku towarowym nastąpi w ramach spółki cywilnej pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania przedmiotowego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Pod względem cywilnoprawnym spółka cywilna nie posiada bowiem podmiotowości prawnej. Z tego powodu stroną umowy darowizny przy spółce cywilnej będzie darczyńca oraz Wnioskodawca, jako obdarowany.

W świetle powyższego Wnioskodawca uważa, że darowizna ta będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 4a ww. ustawy, o ile obdarowany spełni wszystkie wymienione w tym przepisie warunki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2014 r. Nr IBPBII/1/436-116/14/MCZ uznał powyższe stanowisko za prawidłowe i stosownie do dyspozycji art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Minister Finansów po dokonaniu analizy akt sprawy stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny. Stosownie jednak do art. 3 pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu nie podlega nabycie w drodze darowizny praw do znaków towarowych.

Powyższe przepisy określają zakres stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wobec wyłączenia spod opodatkowania przedmiotu opodatkowania, tj. nabycia w drodze darowizny praw do znaków towarowych, nie jest celowe odwoływanie się do przepisów ustawy regulujących pozostałe elementy konstrukcyjne podatku w przypadku takiego nabycia. Wyłączenie podatkowe jest bowiem wyrazem całkowitego braku zainteresowania ustawodawcy objęciem zakresem obciążenia podatkiem określonych stanów faktycznych lub prawnych. Pomimo więc ich wystąpienia nie powstaje obowiązek podatkowy i brak jest możliwości ustalenia podatku. Podatkiem bowiem w myśl art. 6 Ordynacji podatkowej jest świadczenie wynikające z ustawy podatkowej. Systematyka postępowania mającego na celu wymiar podatku wymaga więc w pierwszej kolejności określenia przedmiotu opodatkowania, tj. ustalenia czy dany stan faktyczny podlega opodatkowaniu w myśl postanowień ustawy podatkowej. Potwierdzenie wystąpienia tego stanu pozwala dopiero na dokonanie wymiaru podatku oraz przypisanie bądź zwolnienie podatnika z obowiązku jego zapłaty.

W zmienianej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż nabycie w drodze darowizny od brata udziału w prawie do znaku towarowego nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn ze względu na objęcie tego nabycia wyłączeniem określonym w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Odnosząc się do powyższego stanowiska wyjaśnić należy, że w przypadku zwolnienia podatkowego określona kategoria stanów faktycznych bądź prawnych mieści się w ogólnych ramach przedmiotowo-podmiotowych danego podatku, lecz przepis prawa znosi obciążenie danym podatkiem w określonym w ustawie przypadku. W wyniku zwolnienia, pomimo istnienia obowiązku podatkowego, nie dochodzi do powstania zobowiązania podatkowego w odniesieniu do wskazanych w ustawie podatkowej stanów faktycznych i prawnych.

W konsekwencji zaś wyłączenia nabycia w drodze darowizny praw do znaków towarowych z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie powstaje w stosunku do takiego nabycia obowiązek podatkowy. Oznacza to brak uzasadnienia dla stosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn odnoszących się do zwolnień.

Wobec tego, że darowizna wskazana we wniosku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, stanowisko przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów oraz potwierdzająca jego słuszność interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach pozbawione są podstaw prawnych.

Sumując powyższe, wskazać należy, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zawiera nieprawidłową ocenę skutków podatkowych darowizny udziału w prawie do znaku towarowego. Nieprawidłowa jest również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach aprobująca błędne stanowisko Wnioskodawcy. Powyższe uzasadnia więc zmianę tej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu dokonania zmiany.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) stronie służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów (ul. Świętokrzyska 12; 00-916 Warszawa) - w terminie czternastu dni od dnia doręczenia zmiany interpretacji - do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę wnosi się (w dwóch egzemplarzach) za pośrednictwem Ministra Finansów w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi tego organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ ten nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl