PL/LM/834/21/EOB/2012/PK/517

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2012 r. Ministerstwo Finansów PL/LM/834/21/EOB/2012/PK/517

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną wydaną dnia 24 maja 2010 r., Nr IPPB2/436-77/10-2/MZ, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego w imieniu Ministra Finansów na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z 2008 r. Nr 236, poz. 1632 oraz z 2011 r. Nr 58, poz. 298), dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek dewelopera, ale na rzecz nabywcy, który zawarł umowę z developerem i stwierdza, że stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawczynię - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2010 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia od podatku umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W związku z zamiarem zakupu mieszkania w nowo budowanym budynku mieszkalnym Wnioskodawczyni zwróciła się do rodziców o pomoc finansową. W dniu 22 lutego 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z matką umowę darowizny kwoty 20.000 zł W umowie strony ustaliły, że powyższa kwota zostanie przekazana bezpośrednio na konto dewelopera, na pokrycie raty wkładu budowlanego mieszkania Wnioskodawczyni. W dniu 22 lutego 2010 r. z konta matki Wnioskodawczyni (darczyńca) została dokonana wpłata na konto dewelopera, z zaznaczeniem przeznaczenia wpłaty jako rata na mieszkanie Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokonanie darowizny przez wpłatę gotówki z konta matki Wnioskodawczyni (darczyńcy) na konto dewelopera, w celu pokrycia należnej raty za mieszkanie nabywane przez Wnioskodawczynię (obdarowaną) spełnia przesłanki art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni kwota przekazana przez Jej matkę (darczyńcę) bezpośrednio na konto dewelopera prowadzącego rachunek wpłat na mieszkanie Wnioskodawczyni (obdarowanej) powinna zostać uznana jako wpłata na konto Wnioskodawczyni i powinien mieć do niej zastosowanie art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zdaniem Wnioskodawczyni wynikający z art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obowiązek przekazania darowizny za pośrednictwem banku ma na celu udokumentowanie przekazania darowizny i jej wysokość. Przekazanie darowizny bezpośrednio na konto dewelopera na ratę za mieszkanie Wnioskodawczyni nie tylko potwierdza dokonanie darowizny i jej wysokość, lecz również dokumentuje wykorzystanie darowizny zgodnie z celem jej przeznaczenia. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, dokonanie wpłaty darowizny na konto dewelopera celem uregulowania raty zakupu mieszkania Wnioskodawczyni spełnia przesłanki art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn i darowizna taka powinna być zwolniona od podatku.

W interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2010 r., Nr IPPB2/436-77/10-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, warunkiem do skorzystania ze zwolnienia od podatku, oprócz obowiązku zgłoszenia nabycia tych środków w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, jest także udokumentowanie ich przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w przedmiotowej sprawie warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie został spełniony, ponieważ środki pieniężne zostały przekazane na rachunek osoby trzeciej, w tym przypadku dewelopera. W konsekwencji, otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna nie może zostać zwolniona od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Minister Finansów po dokonaniu analizy sprawy stwierdza, co następuje.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni zawarła z matką umowę darowizny, której przedmiotem są środki pieniężne w kwocie 20.000 zł Środki te zostały przekazane przez darczyńcę bezpośrednio na rachunek dewelopera, ale na rzecz Wnioskodawczyni, która ma podpisaną umowę o wybudowanie lokalu mieszkalnego, ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia na nią tego prawa.

Zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), zwanej dalej "upsd", zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy tytułem darowizny, m.in. przez wstępnych, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Jak wynika z ww. przepisów, jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dodatkowym warunkiem zwolnienia od podatku, poza zgłoszeniem nabytych środków pieniężnych naczelnikowi urzędu skarbowego, jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W świetle powyższego, rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy warunek określony w art. 4a upsd jest spełniony także w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane na rachunek bankowy dewelopera, zgodnie z zawartą umową.

Należy zgodzić się ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, że warunek do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie jest spełniony, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostaną przekazane na rachunek osoby trzeciej.

W sytuacji jednak, jak w niniejszej sprawie, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, lecz na rzecz obdarowanej, należy uwzględnić linię orzeczniczą w takich sprawach wyznaczoną przez Naczelny Sąd Administracyjny, m.in. w wyrokach z dnia 7 kwietnia 2010 r. sygn. akt II FSK 1952/08 oraz II FSK 2028/08, z dnia 22 września 2010 r. sygn. akt II FSK 818/09 oraz z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt II FSK 981/09. Zgodnie z poglądem tego Sądu, przedstawionym w ww. wyrokach nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych podlega zwolnieniu od podatku, jeżeli zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym terminie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla podmiotu innego, niż obdarowany, ale na rzecz osoby obdarowanej.

W wyroku z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt II FSK 981/09 NSA stwierdził, iż "Naczelny Sąd Administracyjny w swoich orzeczeniach wskazywał już, że celem ustawodawcy wprowadzającego powyższą regulację prawną było dążenie do uszczelnienia systemu podatkowego oraz uzyskanie pewności prawnopodatkowej odnośnie nabywanego przez podatników majątku (por. wyroki NSA z 7 kwietnia 2010 r. sygn. akt II FSK 2028/08 oraz II FSK 1952/08). Wprowadzony powyższym przepisem wymóg udokumentowania dokonanej darowizny należy traktować jedynie jako wymóg natury technicznej mający na celu potwierdzenie faktycznego, rzeczywistego charakteru dokonanej darowizny. Dlatego w sytuacji, gdy wpłata kwoty objętej umową darowizny pomiędzy krewnymi dokonana została przez darczyńcę na rachunek bankowy dewelopera, w związku z konkretną umową zawartą z obdarowanym, tytułem zapłaty przypadającej od niego należności pieniężnej na pokrycie inwestycji mieszkaniowej, warunek udokumentowania wpłaty na rachunek bankowy nabywcy uznać należy za spełniony. Wpłata taka w sposób wyraźny i niewątpliwy dokumentuje kto, komu i ile darował, potwierdzając rzeczywisty charakter dokonanej umowy darowizny.".

Jak stwierdził NSA w wyroku z dnia 7 kwietnia 2010 r. sygn. akt II FSK 2028/08 należy zaakcentować, że w sytuacji, gdy wpłata jest dokonywana przez darczyńcę na konto dewelopera tytułem raty przysługującej mu od obdarowanego, to również jest to wpłata "na rachunek bankowy nabywcy". W ramach rachunku bankowego dewelopera prowadzącego inwestycje na rzecz wielu osób, wyodrębnione są subkonta poszczególnych osób, na które wpływają kolejne raty, co spełnia wymogi zawarte w art. 4a ust. 1 pkt 2 upsd, gdyż przelew dokonywany jest w związku z umową łączącą dewelopera z obdarowanym, a nie dewelopera z darczyńcą.

Wobec powyższego stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej zawarte w interpretacji indywidualnej należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) stronie służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów - w terminie czternastu dni od dnia doręczenia interpretacji - do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę wnosi się (w dwóch egzemplarzach) za pośrednictwem Ministra Finansów (adres: Minister Finansów, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl