PL/LM/830/51/BNJ/09/358 - Możliwość zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości stanowiącej użytki rolne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 grudnia 2009 r. Ministerstwo Finansów PL/LM/830/51/BNJ/09/358 Możliwość zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości stanowiącej użytki rolne.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną Nr IPPB2/436-323/08-3/AF, wydaną w dniu 14 listopada 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów, stwierdzając, że:

1.

nie jest prawidłowe stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawarte w interpretacji z powodu błędnej oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, iż Pan K.L., zwany dalej "Wnioskodawcą", nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży gruntów, jeżeli weszły one w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością Wnioskodawcy,

2.

nie jest prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2008 r. (wpływ w dniu 14 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży gruntów rolnych.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2008 r. wpłynął do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450, z późn. zm.), zwanej dalej "u.p.c.c.", w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania umowy sprzedaży gruntów rolnych.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji, w dniu 8 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca nabył wraz z małżonką, do majątku objętego wspólnością ustawową (majątku wspólnego), w drodze umowy sprzedaży, niezabudowaną nieruchomość o pow. 0,1700 ha stanowiącą użytki rolne (R IIIa i S-R IIIa). Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 1,5 ha. Nabyta nieruchomość weszła w skład gospodarstwa rolnego (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym) należącego do majątku osobistego Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości podjęcia starań o wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkaniowego (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy nieruchomość jest położona na terenie zabudowy zagrodowej z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej).

W oparciu o powyższy stan faktyczny zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca jest zobowiązany wraz z małżonką do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (Wnioskodawca nadmienia, iż rozlicza dochody wspólnie z małżonką na formularzu PIT-36).

Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, w zaistniałym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie przepis art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c., gdyż zakupiona działka weszła w skład gospodarstwa rolnego stanowiącego własność Wnioskodawcy. Nowo nabyta działka stanowi wspólność majątkową małżeńską. Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje interpretację indywidualną z dnia 28 marca 2008 r. Nr ITPB2/415-50/08/MK wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPB2/436-323/08-3/AF Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe. Organ ten stwierdził, że z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył na współwłasność nieruchomość niezabudowaną, stanowiącą działkę gruntów ornych i sadu o pow. 0,1700 ha, która weszła w skład gospodarstwa rolnego, w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, będącego własnością Wnioskodawcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że z tytułu zawartej umowy sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli nabyte grunty weszły w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością Wnioskodawcy.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) u.p.c.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia tej umowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 u.p.c.c.) i ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 u.p.c.c.).

W przypadku umowy sprzedaży, w której stroną kupującą jest kilka podmiotów, tj. w przypadku, gdy występuje nabycie rzeczy na współwłasność (niezależnie od rodzaju tej współwłasności), obowiązek podatkowy ciąży na wszystkich kupujących. Podatnikami, podlegającymi obowiązkowi podatkowemu na podstawie przepisów u.p.c.c. są wszyscy kupujący.

Obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku, a jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podmiotach, podmioty te są zobowiązane solidarnie do zapłaty podatku (art. 5 u.p.c.c.).

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze umowy sprzedaży przez dwóch kupujących, w tym małżonków, obowiązek zapłaty podatku ciąży na tych dwóch podmiotach, kupujących rzecz na współwłasność.

Przepis art. 9 u.p.c.c. zwiera katalog czynności cywilnoprawnych zwolnionych od podatku od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c. zwalnia się od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umowy sprzedaży, pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Zwolnienie od podatku ma zastosowanie wówczas, gdy warunki, o których mowa w powołanym przepisie, spełnione są łącznie. Zastrzeżony w art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c. warunek zwolnienia od podatku umowy sprzedaży dotyczy wejścia gruntów w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy (nabywców).

W opisywanym przypadku przedmiotem umowy sprzedaży (przeniesienia własności) jest nieruchomość, jako rzecz, a nie udziały w rzeczy. Nabywcami nieruchomości (na współwłasność) jest Wnioskodawca i jego małżonka. Małżonka Wnioskodawcy nie jest właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa rolnego, tym samym nabyta nieruchomość nie weszła w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy (nabywców).

Do zwolnienia od podatku umowy sprzedaży na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c. nie jest wystarczające spełnienie warunku włączenia nabytych gruntów w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością jednego z nabywców.

Ponadto, nabyta nieruchomość nie spełniła także żadnego z pozostałych warunków, o których mowa w powołanym przepisie, gdyż w chwili dokonania czynności nie stanowiła gospodarstwa rolnego, a także nie utworzyła gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy (nabywców).

Wobec powyższego, mając na uwadze warunki określone w art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c., czynność ta nie podlega zwolnieniu od podatku. W konsekwencji niespełnienia łącznych warunków określonych w art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c., opisana umowa sprzedaży nieruchomości implikuje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, na zasadach ogólnych, określonych w u.p.c.c.

Tym samym nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zaistniałym stanie faktycznym umowa sprzedaży podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a) u.p.c.c. Powołana we wniosku interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2008 Nr ITPB2/415-50/08/MK dotyczy innego stanu faktycznego (nabycia na współwłasność gruntów rolnych stanowiących gospodarstwo rolne w chwili nabycia).

Interpretacja indywidualna Nr IPPB2/436-323/08-3/AF, wydana w dniu 14 listopada 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, jest także nieprawidłowa. Podejmując rozstrzygnięcie Dyrektor dokonał błędnej oceny prawnej stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę przez stwierdzenie, że Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy sprzedaży nieruchomości, jeżeli grunty weszły w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością Wnioskodawcy.

Mając na względzie powyższe, istnieje podstawa do zmiany rozstrzygnięcia podjętego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zmiana tej interpretacji dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienionej interpretacji.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) stronie służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów (ul. Świętokrzyska 12; 00-916 Warszawa) - w terminie czternastu dni od dnia doręczenia interpretacji - do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi tego organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ ten nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl