PL-835/209/JB/07/ST-795 - Opłata skarbowa od pełnomocnictwa lub prokury.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2007 r. Ministerstwo Finansów PL-835/209/JB/07/ST-795 Opłata skarbowa od pełnomocnictwa lub prokury.

Odpowiadając na pismo znak (...), w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635, ze zm.), Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635 ze zm.) opłacie tej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej na podstawie powołanego przepisu powstaje w przypadku, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

1)

zaistnieje udzielenie pełnomocnictwa,

2)

dokument ten, stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, zostanie złożony w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

W odniesieniu do kwestii definicji pełnomocnictwa lub prokury Ministerstwo Finansów stwierdza, że przepisy ustawy o opłacie skarbowej nie zawierają własnych definicji poszczególnych przedmiotów tej opłaty, bowiem z istoty swojej opłata skarbowa ma wtórny charakter w stosunku do przepisów prawa materialnego, na podstawie których dokonuje się czynności urzędowych, wydaje zaświadczenia lub zezwolenia albo składa się pełnomocnictwa w sprawie z zakresu administracji publicznej. Instytucje pełnomocnictwa i prokury normują przepisy ustawy - Kodeks cywilny. W myśl definicji określonej w art. 96 tej ustawy pełnomocnictwo jest umocowaniem do działania w cudzym imieniu opartym na oświadczeniu woli reprezentowanego. Wywołuje ono bezpośredni skutek czynności prawnych dokonanych przez pełnomocnika dla reprezentowanego. Instytucja pełnomocnictwa została unormowana w art. 98 i następnych k.c., w Rozdziale II Działu VI tej ustawy (prokura w Rozdziale III Działu VI k.c.).

Zgodnie z art. 1091 § 1 Kodeksu cywilnego prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Prokura nie może być przeniesiona na inną osobę, ale prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności.

W myśl powołanych przepisów k.c. upoważnienie do działania w imieniu przedsiębiorstwa, udzielone pracownikowi tego przedsiębiorstwa przez osobę wymienioną w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest zatem pełnomocnictwem.

Obowiązek złożenia pełnomocnictwa w postępowaniu administracyjnym nie wynika z przepisów ustawy o opłacie skarbowej, lecz z przepisów art. 33 § 3 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, a w sprawach załatwianych na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa - z przepisów art. 137 § 3 tej ustawy. Zgodnie z tymi przepisami pełnomocnik jest obowiązany dołączyć do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa.

Powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji Ministra Finansów w rozumieniu przepisów art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, a jedynie opinię Ministerstwa Finansów i ma charakter kierunkowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2007/5/14-15