PL-833/28/PP/06/152 - Dzień powstania obowiązku podatkowego dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2006 r. Ministerstwo Finansów PL-833/28/PP/06/152 Dzień powstania obowiązku podatkowego dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Odpowiadając na pismo z dnia 21 lipca 2006 r., znak (...), w sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości - Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy podstawę opodatkowania budowli lub ich części stanowi z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Jeżeli od budowli, lub ich części, nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa określona przez podatnika (art. 4 ust. 5 ustawy). W przypadku budowli, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podatnik określa wartość rynkową także w przypadku ulepszenia oraz aktualizacji wyceny środków trwałych, o których mowa w przepisach o podatkach dochodowych (art. 4 ust. 6 ustawy).

Zgodnie z art. 6 obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (np.: nabycie). Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli, o których mowa w ust. 1 pkt 3, powstał w ciągu roku podatkowego - podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 4 ust. 3 ustawy). Powyższy przepis dotyczy ustalania podstawy opodatkowania budowli, od których obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego. Natomiast nie będzie miał zastosowania w przypadku modernizacji budowli w trakcie roku podatkowego, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, jak i budowli całkowicie zamortyzowanych.

Co do zasady, jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania podatkiem od nieruchomości (w tym roku), a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie (art. 6 ust. 3 ustawy).

Wyjątkiem od tej zasady (dotyczącej wszystkich przedmiotów opodatkowania) jest treść powołanego art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, który odnosi się wyłącznie do budowli. Zarówno w przypadku modernizacji w trakcie roku budowli, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, jak i budowli całkowicie zamortyzowanych, podstawą opodatkowania jest wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano ulepszenia, powiększona o koszt modernizacji. Z powyższego wynika, że w takim przypadku modernizacja budowli nie wpływa na wysokość opodatkowania w danym roku podatkowym.

Zasada zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy nie dotyczy budowli, dla których podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa określona przez podatnika. W przypadku modernizacji budowli, dla których podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa określona przez podatnika, zastosowanie znajdzie przepis ogólny (powołany art. 6 ust. 3 ustawy), z którego wynika, że podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku. W takim przypadku modernizacja budowli wpływa na wysokość opodatkowania w danym roku podatkowym.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2006/6/17