PL-830/29/JB/07/MB7-6937 - Opodatkowanie umów sprzedaży ciągników rolniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2007 r. Ministerstwo Finansów PL-830/29/JB/07/MB7-6937 Opodatkowanie umów sprzedaży ciągników rolniczych.

Odpowiadając na pismo znak (...) w sprawie opodatkowania umów sprzedaży ciągników rolniczych. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub zwolnienia od tego podatku umów sprzedaży rzeczy, w tym ciągników rolniczych, ma charakter wtórny w stosunku do objęcia ich podatkiem od towarów i usług lub zwolnienia od tego podatku. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a)

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b)

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem niektórych umów wymienionych w tym przepisie.

Sprzedaż ciągników (sprzętu rolniczego), co do zasady, dokonywana w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Do działalności gospodarczej zalicza się również działalność rolniczą.

Jednocześnie należy stwierdzić, że przy spełnieniu kryteriów określonych w ustawie o podatku od towarów i usług czynność ta może korzystać ze zwolnienia od tego podatku, jako:

1)

sprzedaż towarów używanych (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy),

2)

dokonana przez podatników zwolnionych podmiotowo, tzn. związana z wysokością osiągniętego obrotu (art. 113 ustawy).

Dla określenia możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług potrzebna jest każdorazowo analiza stanu faktycznego, czy dostawca ciągnika prowadzi tę działalność na zasadach ogólnych, bądź też jest ryczałtowcem, kiedy nabył ciągnik i czy wówczas przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy ciągnik stanowił rzeczowy majątek trwały wykorzystywany do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż na podstawie wymienionych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż ciągników (innych maszyn rolniczych) przez rolników w przedstawionych okolicznościach, co do zasady, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona od tego podatku, w konsekwencji nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do kwestii różnej interpretacji przepisów przez organy podatkowe Ministerstwo Finansów informuje, że niektóre umowy sprzedaży ciągników podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Są to umowy sprzedaży ciągników, które nie podlegają podatkowi od towarów i usług, tj. umowy sprzedaży dokonane, co do zasady jednorazowo, przez osoby inne, niż rolnicy, nieprowadzące działalności gospodarczej.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu przepisów art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, a jedynie opinię Ministerstwa Finansów i ma charakter kierunkowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2007/5/16