PL-0683-30/LM/EO/07-576 - Sposób dokumentowania przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2007 r. Ministerstwo Finansów PL-0683-30/LM/EO/07-576 Sposób dokumentowania przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny.

W odpowiedzi na pismo z dnia 19 czerwca 2007 r. nr (...) w sprawie sposobu dokumentowania przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny, w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności, m.in. rzeczy, przez: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę, jeżeli udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Brak jest przepisów, które określałyby jednoznacznie, jaką formę powinien mieć ww. dowód przekazania. Wobec powyższego uznać należy, iż dowód ten może mieć formę zarówno "papierowego" dowodu wpłaty/przelewu, które potwierdzone są podpisem i stemplem bankowym, jak również formę dokumentu elektronicznego - w przypadku gdy zlecenie przekazania środków pieniężnych złożone zostało za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Dokument elektroniczny powinien zawierać wszystkie elementy, jakie zawiera dokument papierowy, z zastrzeżeniem, iż wygenerowane elektronicznie potwierdzenie wykonania przelewu nie wymaga podpisu ani stempla bankowego.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2007/4/20