PK4/8012/98/ZAP/09/703 - Odstąpienie od czynności kontrolnych po wszczęciu kontroli podatkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2009 r. Ministerstwo Finansów PK4/8012/98/ZAP/09/703 Odstąpienie od czynności kontrolnych po wszczęciu kontroli podatkowej.

Panie i Panowie

Dyrektorzy Izb Skarbowych

Dyrektorzy Urzędów Kontroli Skarbowej

W związku z wątpliwościami w stosowaniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w procedurze kontroli podatkowej przekazuję wyjaśnienia Ministra Gospodarki w tym zakresie - do wiadomości i stosowania przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.

(...)

5. Odstąpienie od czynności kontrolnych.

Na podstawie art. 82 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jeżeli działalność gospodarcza przedsiębiorcy jest już objęta kontrolą innego organu, organ kontroli odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych oraz może ustalić z przedsiębiorcą inny termin przeprowadzenia kontroli. Kontrola została wszczęta, w trybie art. 284a § la ustawy - Ordynacja podatkowa, w obecności przywołanego świadka, którym był funkcjonariusz publiczny i który nie posiadał informacji o kontroli innego organu. Kontrolujący informację o prowadzeniu kontroli przez inny organ uzyskali już po wszczęciu kontroli w dniu, w którym doręczyli upoważnienie do kontroli kontrolowanemu. Czy w takim przypadku należy:

a)

odstąpić od czynności kontrolnych, choć z art. 82 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że instytucja odstąpienia od pojęcia czynności kontrolnych powinna mieć zastosowanie przed wszczęciem kontroli; jak w kontekście limitu czasu trwania kontroli traktować przerwę w prowadzeniu kontroli?

b)

przedłużyć czas trwania kontroli do dnia zakończenia kontroli przez inny organ (art. 83 ust. 3), przy czym okres, w którym nie były prowadzone czynności kontrolne nie wlicza się do czasu trwania kontroli?

Stanowisko Ministra Gospodarki:

Literalne brzmienie normy art. 82 ust. 2 wyraźnie wskazuje, że jeżeli działalność gospodarcza przedsiębiorcy jest już objęta kontrolą innego organu, organ kontroli odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych. Ponadto organ może ustalić z przedsiębiorcą inny termin przeprowadzenia kontroli.

Jeżeli organ podjął wykonywanie czynności kontrolnych nie ustalając, czy u przedsiębiorcy, który w chwili podjęcia czynności kontrolnych jest nieobecny, trwa kontrola wykonywana przez inny organ, powinien odstąpić od czynności kontrolnych, a czas trwania wykonanych przez niego czynności kontrolnych powinien zostać wliczony do limitu czasu trwania kontroli przypadającej na ten organ. Ponadto instytucja "zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli" ma na celu wyeliminowanie przypadków "dublowania się" kontroli.

Ustawa SDG przewiduje możliwość przerwy w kontroli wyłącznie na czas niezbędny do przeprowadzenia badań próbki produktu lub próbki kontrolnej (art. 83a).

Opublikowano: LEX nr 27351