Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 grudnia 2007 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.) podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonego w art. 5 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

I.

Podstawowe uregulowania prawne dotyczące zasad tworzenia, w tym również dotyczące możliwości odstąpienia od tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zawiera powołana ustawa z 4 marca 1994 r. W myśl powołanej wyżej ustawy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych są zobowiązani tworzyć pracodawcy, którzy:

*

zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (przy czym układ zbiorowy u tych pracodawców może postanawiać, że fundusz nie będzie tworzony),

*

prowadzą działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 20, 21 i 24 - 27 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104) bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Natomiast pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie są zobowiązani, ale mogą tworzyć fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

II.

Powołany wyżej § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. ma zatem zastosowanie do wszystkich pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, tj. tych, którzy nie muszą, i tych, którzy mogą nie tworzyć funduszu. Natomiast wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będą podlegały te świadczenia, które wypłacane są z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy.

III.

Jednocześnie departament zwraca uwagę, że w § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. zawarte jest odrębne uregulowanie dotyczące wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia urlopowego wypłacanego na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Dodatkowo departament informuje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do rozstrzygania prawidłowości przypadków nietworzenia przez pracodawcę zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Właściwa jest Państwowa Inspekcja Pracy.

Opublikowano: Rzeczposp. DF 2008/3/8