PIII/2/443-64/05 - Ewidencjonowanie usług garbowania skór strusich dla indywidualnych hodowców, za które zapłata następuje za pośrednictwem poczty

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Słupsku PIII/2/443-64/05 Ewidencjonowanie usług garbowania skór strusich dla indywidualnych hodowców, za które zapłata następuje za pośrednictwem poczty

Pytanie podatnika

Czy świadczenie usług garbowania skór strusich dla indywidualnych odbiorców (hodowców), za które zapłata następuje za pośrednictwem poczty, zwolnione jest w 2005 r. z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki jawnej z dnia 28.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.05.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10.05.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży usług garbowania skór strusich, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny w sprawie

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m. in. usługi garbowania skór strusich dla odbiorców indywidualnych (hodowców), które stanowią około 10 % działalności. Sprzedaż tych usług Podatnik dokumentuje fakturą VAT, którą wysyła nabywcy usługi wraz z towarem. Zapłata za wykonaną usługę następuje za pośrednictwem poczty (za pobraniem pocztowym). Do kopii faktury, jako dowód realizacji usługi, Spółka dołącza dowód nadania pocztowego, na którym widnieje kwota pobrania potwierdzona przez urząd pocztowy. Spółka prowadzi także dokumentację związaną ze sprzedażą wysyłkową.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy świadczenie usług garbowania skór strusich dla indywidualnych odbiorców (hodowców), za które zapłata następuje za pośrednictwem poczty, zwolnione jest w 2005 r. z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej?

Zdaniem Spółki nie ma ona obowiązku ewidencjonowania wymienionych we wniosku usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) określające m. in. zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 2 pkt 3 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 42 ww. załącznika wymieniono "dostawę nieruchomości, dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem czynności dokonywanych czekiem, kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła".

Zgodnie z objaśnieniami do poz. 42 ww. załącznika zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 1 stycznia 2005 r. Ponadto w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że jeżeli Podatnik nie miał obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących usług garbowania skór strusich oraz innej sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych przed dniem 1 stycznia 2005 r., to również nie ma obowiązku ewidencjonowania świadczonych usług do dnia 31 grudnia 2005 r., o ile zapłatę za ich wykonanie będzie otrzymywał w całości za pośrednictwem poczty, a także będzie prowadził szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić dane osoby fizycznej, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl