PI/005-51/04/CIP/04 - Przerzucenie ciężaru podatku od nieruchomości na inną osobę

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-51/04/CIP/04 Przerzucenie ciężaru podatku od nieruchomości na inną osobę

Pytanie podatnika

Czy przerzucenie ciężaru podatku od nieruchomości na inną osobę następuje w formie faktury VAT z naliczonym podatkiem, czy też na podstawie innych dokumentów?

Podatnik zawarł umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie własnej nieruchomości na rzecz wierzyciela. Podatnik jest w dalszym ciągu użytkownikiem nieruchomości i ponosi wszelkie koszty i ciężary związane z jej utrzymaniem. Natomiast podatnikiem podatku od nieruchomości jest firma, na rzecz której nastąpiło przewłaszczenie. Z tytułu tego podatku firma wystawia na rzecz Podatnika fakturę VAT z podatkiem naliczonym w wysokości 22%.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, eksport oraz import towarów i usług oraz czynności wymienione enumeratywnie w ust. 3 cytowanego artykułu. Podatek od nieruchomości nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 2 cytowanej ustawy, nie jest też towarem ani usługą, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 cytowanej ustawy. Zatem stwierdzić należy, iż podatek od nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Faktura VAT jest szczególnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie do dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, tym samym niedopuszczalne jest dokumentowanie podatku od nieruchomości poprzez wystawienie faktury VAT z wykazaną kwotą podatku.

Czynność tę można udokumentować notą księgową lub innym dowodem księgowym zewnętrznym w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl