PI/005-121/05/Z/06 - Prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki VAT od wynajętych apartamentów, w których najemca świadczy usługi krótkotrwałego zakwaterowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku PI/005-121/05/Z/06 Prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki VAT od wynajętych apartamentów, w których najemca świadczy usługi krótkotrwałego zakwaterowania.

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, działając na podstawie:

* art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego pismem z dnia 13 grudnia 2005 r. przez Podatnika na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego zawierające pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu lokali-apartamentów, w których najemca świadczy usługi turystyczne

odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 sierpnia 2005 r. uzupełnionym następnie pismami z dnia 23 września 2005 r. oraz z dnia 01 i 18 października 2005 r zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - w sprawie określenia stawki podatku VAT dla świadczonych usług wynajmu posiadanych lokali-apartamentów w Domu Zdrojowym.

Z przedstawionego w przywołanych pismach stanu faktycznego wynika, iż jest Pani wspólnie z mężem właścicielką dwóch apartamentów turystyczno-wypoczynkowych, położonych w obiekcie hotelowym "Domu Zdrojowego" Sp. z o.o.

W wyniku zawartej umowy najmu z "Domem Zdrojowym" Sp. z o.o. ww. lokale wykorzystywane są przez hotel Domu Zdrojowego do krótkotrwałego zakwaterowania turystów.

Ponieważ klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.23.00-00.00 usługi krótkotrwałego zakwaterowania zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT powzięła Pani wątpliwość, czy w fakturze VAT wystawionej dla Domu Zdrojowego ma Pani prawo zastosować 7% stawkę podatku - właściwą dla usług krótkotrwałego zakwaterowania, czy też 22% stawkę podatku VAT - właściwą dla usług najmu?

Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie wyraziła Pani pogląd, że skoro przedmiotowe apartamenty wykorzystywane są do świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania, to ma Pani prawo do 7% stawki podatku VAT bez względu na to komu wystawia fakturę.

W odpowiedzi na powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem znak NV/4406-1-42/40/05/KM z dnia 30 listopada 2005 r. udzielił interpretacji, w której stwierdził, iż w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stanowisko podatniczki jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że w przedstawionym stanie faktycznym nie ma podstaw do zastosowania obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług, gdyż podatniczka podpisała z Domem Zdrojowym umowę najmu lokali-apartamentów i to nie podatniczka, lecz ww. Spółka będzie wykorzystywała je do świadczenia usług turystycznych polegających na krótkotrwałym zakwaterowaniu turystów w budynku hotelowym "Domu Zdrojowego". A zatem podatniczka nie świadczy usług polegających na krótkotrwałym zakwaterowaniu wczasowiczów w pokojach gościnnych "Domu Zdrojowego", a jedynie świadczy na rzecz ww. spółki usługę najmu-dzierżawy posiadanych apartamentów - opodatkowaną zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług 22% stawką podatku VAT.

Pismem z dnia 13 grudnia 2005 r. Podatniczka wniosła zażalenie na ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego znak NV/4406-1-42/40/05/KM z dnia 30 listopada 2005 r. W zażaleniu Podatniczka nie przedstawia zarzutów przeciw przedmiotowemu postanowieniu, lecz poszerzyła stan faktyczny sprawy o dodatkowe informacje.

Podatniczka wskazuje, iż poprzez własną stronę internetową prowadzi reklamę i promocję swoich apartamentów, a otrzymywany od wynajmującej Spółki czynsz za wynajem uzależniony jest od ilości osób zakwaterowanych w danym miesiącu. Ponadto do jej obowiązków należy aranżacja i dekoracja wnętrz oraz dokonywanie bieżących napraw. Zawarcie umowy najmu było związane zaś z tym, że osoby zakwaterowane w ww. apartamentach mają zapewnione wyżywienie oraz dostęp do dodatkowych atrakcji gwarantowanych przez "Dom Zdrojowy" takich jak basen i sauna.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po weryfikacji przedmiotowego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu zarzutów zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2. eksport towarów;

3. import towarów;

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podstawowa stawka podatku zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cyt. ustawie o VAT oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

I tak na podstawie art. 41 ust. 2 i poz. 140 załącznika Nr 3 do ww. ustawy usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWIU ex 55.2 - "usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15)" - są opodatkowane obniżoną 7% stawką podatku od towarów i usług. Natomiast z przepisów ustawy i przepisów wykonawczych nie wynika, że usługi najmu korzystają z preferencji podatkowej w podatku od towarów i usług więc są co do zasady opodatkowane 22% stawką podatku.

W przedmiotowej sprawie istota sporu pomiędzy skarżącą Podatniczką a Naczelnikiem Urzędu Skarbowego sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy w przedstawionym stanie faktycznym Podatniczka świadczy na rzecz wczasowiczów usługi krótkotrwałego zakwaterowania, opodatkowane 7% stawką podatku VAT - jak wywodzi Skarżąca, czy też świadczy na rzecz Spółki z o.o. "Dom Zdrojowy" usługę najmu posiadanych lokali-apartamentów, opodatkowaną 22% stawką podatku VAT - jak stwierdził w zaskarżonym postanowieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, iż z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika bezspornie, że łączy Panią z "Domem Zdrojowym" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umowa najmu posiadanych przez Państwa lokali-apartamentów.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika natomiast, iż "Dom Zdrojowy", kwaterując wczasowiczów w należących do Państwa apartamentach, działa w Waszym imieniu i na Państwa rachunek. Tak więc dla wczasowiczów (usługobiorców) podmiotem świadczonej usługi krótkotrwałego zakwaterowania w apartamentach hotelowych jest "Dom Zdrojowy" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie Państwo.

A zatem opodatkowane obniżoną 7% stawką podatku VAT usługi krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU ex 55.2) w hotelu "Domu Zdrojowego" świadczy na rzecz turystów wynajmująca apartamenty Spółka, natomiast Państwo świadczycie na rzecz tejże Spółki usługę najmu lokali, opodatkowaną zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy 22% stawką podatku od towarów i usług.

Powyższego faktu nie zmienia to, iż ustalony w umowie czynsz za wynajem uzależniony jest od liczby zakwaterowanych w Państwa apartamentach turystów, a Pani ze swej strony podejmuje dodatkowo określone działania akwizycyjno-reklamowe, mające na celu zwiększenie efektywności wykorzystania wynajętych Spółce lokali oraz zapewnia we własnym zakresie bieżące naprawy i aranżację wystroju wnętrza przedmiotowych apartamentów.

Tym samym Dyrektor tut. Izby Skarbowej potwierdza w całej rozciągłości stanowisko wyrażone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w zaskarżonym postanowieniu znak NV/4406-1-42/40/05/KM z dnia 30 listopada 2005 r. i postanawia jak w sentencji decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl