PG2/415-34/06 - Sposób obliczenia zwrotu różnicy VAT za materiały budowlane.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2006 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy PG2/415-34/06 Sposób obliczenia zwrotu różnicy VAT za materiały budowlane.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 października 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

- postanawiam uznać stanowisko w nim zawarte za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13 października 2006 r. wystąpiła Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. rozpoczęła Pani budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Materiały budowlane na realizację tej inwestycji zostały częściowo zakupione ze środków wycofanych z kasy mieszkaniowej. Wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych nie zostały rozliczone w ramach ulg mieszkaniowych.

Według Pani stanowiska kwotę zwrotu różnicy podatku VAT za materiały budowlane należy obliczyć jak dla osób fizycznych, które nie korzystały z ulg mieszkaniowych.

Wobec powyższego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego,

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu niemieszkalnego.

Zwrot ten dotyczy wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22% stawką podatku VAT.

Zgodnie z art. 3 ust. 5 pkt 1 i 2 ww. ustawy kwota zwrotu w okresie obowiązywania ustawy, jest równa, z zastrzeżeniem ust. 6, 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:

1.

70 m2; powierzchni użytkowej i ceny 1 m2; powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 6 ust. 1, w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;

2.

30 m2; powierzchni użytkowej i ceny 1 m2; powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 6 ust. 1, w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę.

Zgodnie z art. 3 ust. 6, w odniesieniu do wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała lub korzysta z odliczenia, na podstawie:

1.

art. 3 ust. 2, art. 4 ust. 2 i art. 9 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509, z późn. zm.),

2.

art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 i Nr 222, poz. 2201 oraz z 2005 r. Nr 263, poz. 2619) oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 oraz z 2005 r. Nr 263, poz. 2619)

- kwota podlegająca zwrotowi, w okresie obowiązywania ustawy, jest równa 55,23% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959% kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn, o którym mowa w ust. 5.

Rodzaj odliczeń wymienionych w powołanym wyżej przepisie (art. 3 ust. 6 ustawy) nie obejmuje ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Natomiast wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych nie zostały przez Panią odliczone w ramach ulg mieszkaniowych.

Tak więc kwota zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, sfinansowanych środkami wycofanymi z kasy mieszkaniowej podlega ustaleniu jak dla osób fizycznych, które nie korzystały z ulg mieszkaniowych.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i jest ona zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pani wiążąca. Interpretacja ta jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl