PF-II-41171/INT/9/HA/06 - Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 września 2006 r. Izba Skarbowa w Opolu PF-II-41171/INT/9/HA/06 Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.

"(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż - w związku z doznanym wypadkiem przy pracy w Niemczech - branżowa organizacja przedsiębiorstw, działająca jako zakład ubezpieczeń w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy (...) przyznała Pani z tytułu niezdolności do pracy świadczenie pieniężne (...).

Przedmiotowe świadczenie zrealizowane zostało za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Biura Rent Zagranicznych w Warszawie na druku zlecenie dewizowe (renta). W złożonym wniosku wskazała Pani, iż w związku z faktem, że ubezpieczyciel niemiecki zajmuje się wyłącznie odszkodowaniami z tytułu wypadków przy pracy i niezdolnością z tegoż tytułu zostało Pani wypłacone odszkodowanie.

W związku z powyższym zwróciła się Pani o wyjaśnienie, czy od wyżej wymienionego dochodu uzyskanego z Niemiec winna zapłacić w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych. (...)

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przy czym art. 4a przedmiotowej ustawy stanowi, iż powyższą zasadę należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W niniejszej sprawie będzie to umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie w dniu 14 maja 2003 roku (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.)

Stosownie do uregulowań tejże umowy zawartych w art. 22, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie (w Polsce), bez względu na to, gdzie są osiągnięte, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Polsce).

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż świadczenie pieniężne otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej - jako nie wymienione w artykułach poprzednich - wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce (...) podlega opodatkowaniu w Polsce. (...)

W myśl przepisu art. 11 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wypłacone świadczenie pieniężne (...) nie jest przychodem ze stosunku pracy, rentą czy odszkodowaniem, wobec czego stanowić będzie przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (...).

Wobec powyższego uzyskane przez Panią - na podstawie przepisów prawa niemieckiego - świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy nie podlega w Polsce zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/6