PF-II-005/17/PB/05 - Wniesienie aportem środków trwałych używanych - korekta podatku naliczonego i moment zaliczenia w ciężar kosztów odpisów amortyzacyjnych od tych środków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2005 r. Izba Skarbowa w Opolu PF-II-005/17/PB/05 Wniesienie aportem środków trwałych używanych - korekta podatku naliczonego i moment zaliczenia w ciężar kosztów odpisów amortyzacyjnych od tych środków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z Pana zapytaniem z dnia 23 lipca 2003 r., zmienia informację Urzędu Skarbowego w Prudniku NR PP - 4431/7/AZ/03 z dnia 31 lipca 2003 r.

Z Pana pisma wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów metalowych, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Ponadto został wspólnikiem nowo utworzonej spółki jawnej o podobnym profilu działalności, do której wniósł jako aport, środki obrotowe używane wcześniej w swojej firmie. Z tytułu wprowadzenia ich do spółki dokonał stosownej korekty podatku naliczonego. Zamierza również wnieść do nowo utworzonej spółki środki trwałe, w tym maszyny i budowle wykorzystywane obecnie w swojej działalności.

W związku z tą sytuacją, zwraca się o wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczących obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przez wspólnika do spółki prawa handlowego aportu w postaci środków trwałych zakupionych i amortyzowanych wcześniej w firmie wnoszącego aport oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, odnośnie momentu zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych, jak również czy w związku z tym powstaje u wnoszącego jak i w spółce przychód należny.

Udzielona Panu informacja przez Urząd Skarbowy w Prudniku wymaga zmiany w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Natomiast w świetle art. 20 ust. 2 ww. ustawy - podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Jeżeli zatem przedmiotem aportu są środki trwałe używane, a podatnik wnoszący te środki do spółki wcześniej odliczył podatek naliczony przy ich nabyciu, jako że środki te były związane z działalnością opodatkowaną, w chwili wniesienia aportu w postaci tych środków nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego.

Podobna sytuacja wystąpi w przypadku wniesienia aportem środków obrotowych. Zasada potrącalności podatku VAT wynikająca z art. 19 ust. 1 powinna, bowiem być rozumiana możliwie najszerzej. Oznacza to, że ma ona zastosowanie przy nabyciu towarów handlowych dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej. Bez znaczenia pozostaje fakt, że towary te zostały później wniesione aportem do spółki. Jeżeli zatem nabycie towarów handlowych pozostawało w ścisłym związku z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej, podatnik nie ma obowiązku korygowania swojego rozliczenia VAT.

Natomiast stanowisko Urzędu Skarbowego w Prudniku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budynki, budowle, maszyny, urządzenia.

Jednocześnie art. 22g ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy stanowi, że za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Natomiast w świetle art. 22h ust. 1 pkt 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji środków trwałych. Zatem błędne jest Pana stanowisko, iż prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w koszty uzyskania przychodu następuje od momentu sporządzenia aktu notarialnego. Odnośnie odpowiedzi na pytanie drugie, tj. czy w efekcie wniesienia aportu / wkładu powstanie u Pana w związku ze zbyciem lub w spółce w związku z nabyciem środka trwałego przychód podlegający opodatkowaniu, tut. organ stwierdza, iż Pana stanowisko jest prawidłowe. Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do nowo utworzonej spółki jawnej spowoduje powstanie majątku spółki, natomiast nie spowoduje powstania z tego tytułu w spółce przychodów do celów podatkowych. Również wspólnik wnoszący wkład rzeczowy do spółki nie osiąga w tym momencie przychodu, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w 2003 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl