PF-II-005/15/WL/04 - Kwestia opodatkowania przychodu z tytułu nie zwróconego zadatku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Opolu PF-II-005/15/WL/04 Kwestia opodatkowania przychodu z tytułu nie zwróconego zadatku

Pytanie podatnika dotyczy kwestii opodatkowania przychodu z tytułu nie zwróconego zadatku otrzymanego w związku z przedwstępną umową sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zmienia informację udzieloną Pani przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu pismem z dnia 21 kwietnia 2004 r. nr PD-I-415/INT/27/AGo/04 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącą kwestii opodatkowania przychodu z tytułu nie zwróconego zadatku otrzymanego w związku z przedwstępną umową sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podpisała Pani przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymując zadatek na poczet ceny kupna lokalu, a pośrednikowi płacąc prowizję. Z przyczyn zależnych od osoby kupującej nie doszło do podpisania ostatecznej transakcji - w związku z czym zadatek został przez Panią zatrzymany. Prowizji uiszczonej pośrednikowi, Pani nie zwrócono. Stąd pyta Pani czy zatrzymany zadatek stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Stosownie do przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z powołanego przepisu wynika, iż kwota otrzymanego przy podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego zadatku stanowi przychód z innych źródeł (określonych art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy), który podlega pomniejszeniu, na mocy art. 22 ust. 1 powołanej ustawy, o koszty uzyskania przychodu, tj. zapłaconej pośrednikowi prowizji. Różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskana stanowi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który należy połączyć z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym i wykazać w zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w tymże roku podatkowym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl