PF-2/415/253/05 - Granica wysokości przychodów - z tytułu najmu nieruchomości - opodatkowanych stawką ryczałtu 8,5% (równowartość 4000 euro) jako dotycząca łącznie obojga małżonków

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu PF-2/415/253/05 Granica wysokości przychodów - z tytułu najmu nieruchomości - opodatkowanych stawką ryczałtu 8,5% (równowartość 4000 euro) jako dotycząca łącznie obojga małżonków

Pytanie podatnika

Czy w przypadku osiągania przychodów z najmu nieruchomości stanowiącej majątek wspólny małżonków, granica wysokości przychodów opodatkowanych stawką ryczałtu 8,5% (równowartość 4000 euro) dotyczy łącznie obojga małżonków w sytuacji, gdy przychody opodatkowane są przez każdego z małżonków odrębnie?

Małżonkowie oddali w najem stanowiącą ich współwłasność nieruchomość użytkowo-mieszkalną. W związku z tym faktem zawarli umowy najmu z dwoma najemcami. W umowach określone zostały wysokości stawek czynszu. Przychody z najmu nieruchomości chce rozliczać w całości żona.

W związku z powyższym podatnicy zwrócili się do tutejszego urzędu z następującym zapytaniem: "Czy w przypadku odrębnego rozliczania przez małżonków przychodów z najmu, kwota przychodów wyznaczająca moment od którego ryczałt wynosi 20%, dotyczy łącznie obojga małżonków, czy to limit jednego podatnika"?

Zdaniem podatniczki, w przypadku osiągania przychodów z najmu przez małżonków rozliczających się odrębnie, kwota przychodów wyznaczająca moment od którego ryczałt wynosi 20 % dotyczy łącznie obojga małżonków.

Organ podatkowy informuje, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Stosownie do art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującymi w 2005 r., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro wynosi 8,5% przychodów, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

W przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, zgodnie z ust. 11 art. 12 ustawy, kwota przychodów dotyczy łącznie obojga małżonków.

Reasumując, w przypadku odrębnego rozliczania się małżonków osiągających przychody z najmu nieruchomości stanowiącej ich wspólną własność, kwota przychodów wyznaczająca moment od którego ryczałt wynosi 20 % przychodów (w wysokości 4000 euro) dotyczy łącznie obojga małżonków.

Tutejszy organ informuje, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytających.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl