PE-OR.1.310.1.2015 - Warunki udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 2015 r. Urząd Miasta w Lublinie PE-OR.1.310.1.2015 Warunki udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Lublin działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3, art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku ze złożonym przez (...) w dniu 9 marca 2015 r. wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od nieruchomości, tj. § 2 ust. 2 uchwały nr 188/XIII/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 25 października 2007 r. w związku z § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927).

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko (...) przedstawione we wniosku, że pojęcie "nowa inwestycja" w świetle § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną należy utożsamiać z całością prac (np. wybudowanych obiektów) wykonanych w ramach realizowanej inwestycji podzielonej na etapy i w rezultacie zwolnienie od podatku od nieruchomości obejmie tak obiekty wybudowane w pierwszym, jak i kolejnym etapie inwestycji, zgodnie ze zgłoszeniem z dnia (...)

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2015 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. § 2 ust. 2 uchwały nr 188/XIII/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 25 października 2007 r. w związku z § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927).

Zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, (...) wyczerpująco przedstawiła opis stanu faktycznego, zawarła we wniosku własne stanowisko w sprawie oraz wniosła stosowną opłatę. Złożyła także, zgodnie z art. 14b § 4 tej ustawy, oświadczenie, "że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej."

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

(...) która prowadzi działalność na rynku nieruchomości komercyjnych, specjalizując się w budowie nowoczesnych centrów magazynowo-produkcyjnych. W dniu (...) wstąpiła ze zgłoszeniem o zamiarze skorzystania z pomocy regionalnej dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje lub tworzących nowe miejsca pracy związane z nowymi inwestycjami na terenie Podstrefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Lublinie w związku z uchwałą nr 188/XIII/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 25 października 2007 r., zmienionej uchwałą nr 864/XXXIV/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 17 października 2013 r. Zgodnie z § 2 ust. 2 powołanej uchwały warunkiem uzyskania pomocy jest zrealizowanie nowej inwestycji lub utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w terminie 3 lat od momentu rozpoczęcia inwestycji na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Lublinie. Za moment rozpoczęcia inwestycji przyjmuje się dzień uzyskania przez przedsiębiorców ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (§ 2 ust. 3 uchwały). Pomoc przyznawana w ramach niniejszej uchwały obejmuje zwolnienie od podatku od nieruchomości, gruntów, budynków lub ich części, budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Lublinie, należących do przedsiębiorców, którzy zrealizowali nowe inwestycje lub utworzyli nowe miejsca pracy związane z nowym inwestycjami na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Lublinie. Powyższa uchwała odsyła także do przepisów rozporządzenia, które reguluje pozostałe warunki zwolnienia. W § 2 pkt 3 ww. rozporządzenia została wprowadzona definicja "nowej inwestycji", przez którą rozumie się inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, polegającą na utworzeniu nowego lub rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów bądź na zasadniczej zmianie dotyczącej całościowego procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa; za nową inwestycję uznaje się również nabycie przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte przez przedsiębiorcę niezależnego w rozumieniu załącznika I do zalecenia Komisji nr 361/2003/WE z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącego definicji przedsiębiorstw mikro, małych i średnich (Dz. Urz. L 124 z 20.05.2003, str. 36), od właściciela nabywanego przedsiębiorstwa; za nową inwestycję nie uznaje się nabycia wyłącznie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

Do zgłoszenia z dnia (...) dołączyła oświadczenie przedsiębiorcy o charakterze i zakresie prowadzonej działalności, które zawierało informację o zamiarze nabycia od gminy Lublin nieruchomości gruntowej położonej w Lublinie stanowiącej działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym (...) wchodzącą, w skład nieruchomości objętej księgą wieczystą (...) prowadzoną przez (...) położoną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec-Podstrefa Lublin z zamiarem wybudowania nowego parku logistycznego, tj. kompleksu obiektów produkcyjno-magazynowych z zapleczami biurowo-socjalnymi przeznaczonymi na wynajem wraz z układem komunikacyjnym, wspólną infrastrukturą techniczną oraz innymi niezbędnymi obiektami towarzyszącymi. (...) zastrzegła, że inwestycja będzie realizowana etapami, przy czym pierwszy etap inwestycji zakładał budowę obiektu magazynowo-produkcyjnego o powierzchni około 9.000 m2

W dniu (...) po rozpatrzeniu wniosku o pozwolenie na budowę z dnia (...) Prezydent Miasta Lublin zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dwóch obiektów realizowanych w ramach pierwszego etapu inwestycji. Decyzja ta stała się ostateczna od dnia (...). Decyzją nr (...) zmieniono powyższą decyzję w zakresie przedstawionego projektu zmian obejmującego między innymi zmianę wielkości niektórych obiektów, tras instalacji, w pozostałym pozostawiając ją bez zmian.

Na dzień złożenia wniosku o interpretację (...) ukończyła realizację pierwszego budynku w ramach pierwszego etapu inwestycji. Decyzją z dnia (...), Powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego Miasta Lublin udzielił pozwolenia na jego użytkowanie.

Zgodnie ze stanowiskiem (...) pojęcie "nowa inwestycja" należy utożsamiać z całością prac (np. wybudowanych obiektów) wykonanych w ramach realizowanej inwestycji podzielonej na etapy i w rezultacie zwolnienie od podatku od nieruchomości obejmie tak obiekty wybudowane w pierwszym, jak i kolejnym etapie inwestycji, zgodnie ze zgłoszeniem z dnia (...).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko (...) w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe. Mając na uwadze definicję "nowej inwestycji" zawartą w rozporządzeniu należy uznać, że nową inwestycję stanowi całość prac wykonanych w ramach realizowanej inwestycji, choćby była podzielona na etapy, tak jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin warunkiem uzyskania pomocy w postaci zwolnienia od podatku od nieruchomości jest zrealizowanie nowej inwestycji lub utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w terminie 3 lat od momentu rozpoczęcia inwestycji na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Lublinie. Za moment rozpoczęcia nowej inwestycji przyjmuje się zaś dzień uzyskania przez przedsiębiorcę ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Z uwagi na fakt, iż organ podziela stanowisko (...) stosownie do art. 14c § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez (...) i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Zmiana któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiana stanu prawnego powoduje, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność.

Na niniejszą interpretację (...) przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Lublin (20-071 Lublin, ul. Wieniawska 14), po uprzednim wezwaniu na piśmie Prezydenta Miasta Lublin do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu niniejszej interpretacji. Termin do wniesienia skargi wynosi 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu, a w przypadku nie udzielenia odpowiedzi 60 dni od daty wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.lublin.eu