PE.OP.I.3110-1252/11 - Preferencyjna stawka podatku w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2011 r. Urząd Miasta w Lublinie PE.OP.I.3110-1252/11 Preferencyjna stawka podatku w podatku od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Lublin działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3, art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) postanawia:

- uznać stanowisko (...) z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2011 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie stosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) przez właściciela lokalu, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych osobiście ale wynajmuje lokal najemcy, który posiada uprawnienia w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2011 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości w sprawie stosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przez właściciela lokalu, który nie prowadzi działalność gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych osobiście ale wynajmuje lokal najemcy, który posiada uprawnienia w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, Spółka wyczerpująco przedstawiła zaistniały stan faktyczny, zawarła we wniosku własne stanowisko w sprawie oraz wniosła stosowną opłatę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż podatnik wynajmuje w budynku stanowiącym jego własność lokal użytkowy na rzecz zakładu opieki zdrowotnej. Nastąpiło wydanie lokalu i najemca objął go we władanie. Lokal ma być wykorzystany na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Najemca posiada uprawnienia do świadczenia tego rodzaju usług. Takich uprawnień nie posiada i tego rodzaju działalności nie prowadzi podatnik. Przedstawiając stan faktyczny Spółka zadała pytanie:

"Czy żeby korzystać z preferencyjnych stawek podatku od nieruchomości wynikających z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, oraz § 1 pkt 2 lit. e) Uchwały nr 1133/XUV/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 16 września 2010 r. w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok zmienionego § 1 Uchwały nr 15/IV/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 1133/XLIV/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 16 września 2010 r. w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok Wnioskodawca będący właścicielem lokalu musi prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych osobiście czy też może tę działalność prowadzić osoba trzecia, będąca Najemcą tego lokalu?" Spółka stoi na stanowisku, że do skorzystania z preferencyjnych wysokości stawek podatku od nieruchomości przez właścicieli wynikających z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, oraz § 1 pkt 2 lit. e) uchwały nr 1133/XLIV/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 16 września 2010 r. w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok zmienionego § 1 uchwały nr 15/IV/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie zmiany uchwały nr 1133/XLIV/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 16 września 2010 r. w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok nie jest konieczne by właściciel lokalu (podatnik podatku od nieruchomości) prowadził działalność gospodarczą w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych osobiście ale wystarczające będzie, aby togo rodzaju działalność prowadził jego najemca, który posiada uprawnienia w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Zdaniem Spółki ustawa nie rozróżnia czy możliwość zastosowania preferencyjnych stawek podatku od nieruchomości przysługuje tylko podatnikowi, który osobiście prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w lokalu czy przysługuje ona także podatnikowi wówczas, gdy osoba trzecia wykonuje w wynajmowanym lokalu tego rodzaju działalność.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki, iż ze stawki preferencyjnej korzysta się wówczas gdy przedmiot opodatkowania jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych i jest zajęty przez podmiot udzielający tych świadczeń niezależnie od tego kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Zgodnie z art. 14c § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy; wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie. W związku z tym, iż uznaje się stanowisko Spółki za prawidłowe w pełnym zakresie odstępuje się od uzasadnienia prawnego interpretacji.

Spółce przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć się o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Wydział Podatków Urzędu Miasta Lublin, 20-071 Lublin, ul. Wieniawska 14.

Opublikowano: bip.lublin.eu