PE-443/10/04 - Nabywanie usług dostępu do internetu na potrzeby przedsiębiorcy nieprowadzącego działalności w tym zakresie

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Łęcznej PE-443/10/04 Nabywanie usług dostępu do internetu na potrzeby przedsiębiorcy nieprowadzącego działalności w tym zakresie

Pytanie podatnika

1. Czy świadczenie usług internetowych dla spółki z o. o., która wykorzystuje dostęp do Internetu wyłącznie na własne potrzeby jest opodatkowana stawką 22 %?

2. Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury dokumentującej zakup towaru w miesiącu otrzymania duplikatu faktury?

W odpowiedzi na złożony w dniu 9 listopada 2004 r. wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuje co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 14 załącznika nr 4 do ustawy zawarte zostało zwolnienie od podatku usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy.

Powyższe zwolnienie obejmuje świadczenie usług wdzwanianego i szerokopasmowego dostępu do internetu na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej nie prowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy a więc wykorzystujących usługę na indywidualne potrzeby. W sytuacji zatem nabywania przedmiotowych usług przez osobę prawną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie produkcji makaronu usługi te będą podlegały zwolnieniu od podatku.

Stosownie do § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji faktura ta nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

W przypadku zatem otrzymania przez Spółkę faktury dokumentującej nabycie usług na dostęp wdzwaniany lub szerokopasmowy do internetu z wykazaną kwotą podatku, w sytuacji gdy Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy, faktura ta nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego.

Zgodnie z § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia.

Duplikat jest zatem drugim egzemplarzem dokumentu, kopią. Potwierdza on stan faktyczny wynikający z oryginału.

Do duplikatów faktur stosuje się przepisy art. 86 ust. 10 pkt 1, ust. 11 i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę bądź w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy, przy czym nie może nastąpić wcześniej niż z chwilą nabycia prawa do rozporządzenia towarem lub z chwilą wykonania usługi, z zastrzeżeniem przypadków wskazanych w ust. 12 powołanego artykułu.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Spółki zawarte w przedstawionym zapytaniu jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl