PDP-423-23/GC/2004 - Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont pieców do wypalania wapna

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PDP-423-23/GC/2004 Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont pieców do wypalania wapna

Pytanie podatnika

Czy wydatki poniesione na okresowe remonty pieców służących do wypalania wapna mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w momencie ich poniesienia, czy też powinny być rozliczone w czasie i odnoszone w koszty sukcesywnie w okresie eksploatacji pieca?

Pismo niniejsze jest informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

W dniu 6 maja 2004 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej.

Jak wynika z treści wniosku, Spółka eksploatuje piece do wypału wapna, które co kilka lat wymagają okresowych remontów polegających głównie na wymianie obmurówki ogniotrwałej i innych elementów, które ulegają zniszczeniu na skutej działania wysokich temperatur. Spółka nie ma wątpliwości co do tego, że wykonywane prace są remontem w ścisłym tego słowa znaczeniu, ma natomiast wątpliwości czy wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, to znaczy w momencie ich poniesienia, czy tez powinny być odnoszone w koszty uzyskania przychodu sukcesywnie, poprzez ich rozpisywania na czas eksploatacji pieca (do następnego remontu).

Zdaniem Spółki nie ma Ona ani obowiązku ani możliwości rozkładania w czasie poniesionych wydatków i przypisywania ich w koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie w ustalonym w drodze szacunku okresie ich "użyteczności" ponieważ:

- przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymuszają i nawet nie dają możliwości rozpisywania w czasie poniesionych wydatków,

- wydatki na remont odnoszą się wprawdzie do przychodów osiąganych w dłuższym okresie, ale nie można ich przypisać do określonego przedziału czasowego, ponieważ nie można przewidzieć w jakim terminie zostanie przeprowadzony kolejny remont.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego udziela następującego wyjaśnienia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wyraźnie wyłączonych przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki mające związek przyczynowo - skutkowy z osiąganymi przychodami. Pomiędzy kosztami remontów przedmiotów związanych z działalnością gospodarczą, a osiąganiem przychodów (lub możliwością ich osiągnięcia) związek taki z pewnością zachodzi, co daje podstawy do zaliczania kosztów tych remontów do kosztów uzyskania przychodów. Zasada potrącalności kosztów uzyskania przychodów wynika natomiast z art. 15 ust. 4 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, to jest są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Z treści powołanego wyżej przepisu odnoszącego się do kosztów poniesionych w latach poprzednich lecz dotyczących przychodów danego roku podatkowego wynika wprawdzie powinność rozliczania w czasie tzw. kosztów przyszłych okresów. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w sytuacjach, gdy poniesionych wydatków nie można ściśle powiązać z konkretnym przychodem lub okresem - tak jak w przypadku opisanym w piśmie.

W takich przypadkach przyjmuje się, że wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów w roku ich poniesienia.

W świetle powyższego uznaje się, że stanowisko Spółki przedstawione w powołanym na wstępie piśmie jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl