PDP-423/13-1/05 - Powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PDP-423/13-1/05 Powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych

Pytanie podatnika

W jakiej dacie faktycznie powstaje przychód do opodatkowania?

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 lipca 2005 r. Nr DF/1623/05 udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika - stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w kwestii daty powstania przychodu podatkowego - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2).

Pismem z dnia 6 lipca 2005 r. Nr DF/1623/05 Spółka zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę:

Spółka świadczy w ramach swej działalności m. in. usługi nadzoru nad własnym oprogramowaniem. Są to usługi o charakterze ciągłym, których wykonanie może ale nie musi wystąpić, występuje przede wszystkim gotowość do wykonania nadzoru. Kontrahenci Spółki obciążani są miesięcznie na podstawie ustalonego ryczałtu na koniec każdego miesiąca. Jednak niektórzy kontrahenci zgodnie z umowami są rozliczani kwartalnie bądź półrocznie.

Jeden z kontrahentów zgodnie z umową jest obciążany za okresy półroczne, przy czym wystawienie faktury następuje w m-cu poprzedzającym okres półroczny tj. fakturę wystawia się w miesiącu grudniu za I półrocze roku następnego oraz w m-cu czerwcu na drugie półrocze. Taki sposób fakturowania jest określony wprost w umowie.

Jednocześnie do wniosku Spółka dołączyła zawartą z kontrahentem umowę na dozór eksploatacyjny. W umowie określono zakres nadzoru, który Spółka jest obowiązana świadczyć kontrahentowi użytkującemu program komputerowy. Ponadto w załączniku do umowy określono miesięczną odpłatność, a jej wysokość została ustalona wskaźnikiem procentowym od wartości licencji której przedmiotem jest program komputerowy.

Pytanie Spółki - w jakiej dacie faktycznie powstaje przychód do opodatkowania:

1. Czy jest to data wystawienia faktury (art. 12 ust. 3a)?

2. Czy może należy uwzględnić ten przychód w podstawie opodatkowania w okresie którego dotyczy (art. 12 ust. 4 pkt 1)?

A jeżeli tak to czy rozbijać przychód do opodatkowania na poszczególne miesiące gotowości wykonania tej usługi.

Stanowisko Spółki: ze względu na brak rzeczywistego określenia momentu wykonania usługi nadzoru (płaci się tylko ryczałt za gotowość) przychód powstaje w momencie wystawienia faktury (tj. odpowiednio w m-cu grudniu i czerwcu danego roku podatkowego w którym wystawiono faktury) niezależnie od okresu jakiego dotyczy.

Stanowisko organu podatkowego:Kwestię przychodów - których otrzymanie kreuje przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych regulują przepisy art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W art. 12 ust. 3a, określono moment powstania przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 3 tegoż artykułu. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Z kolei w art. 12 ust. 4 ustawy wskazano wyjątki, w których mimo otrzymania przez podatnika pieniędzy lub zarachowania należności przychód nie wystąpi. Art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy stanowi, że "do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych".

Okresem sprawozdawczym w podatku dochodowym od osób prawnych jest zgodnie z art. 25 i 27 powołanej ustawy:

- miesiąc - dla określenia wielkości zaliczek,

- oraz rok podatkowy - dla określenia zobowiązania podatkowego za ten rok.

Przychody zarachowane przez Spółkę na podstawie wystawionej faktury dotyczą określonych w umowie opłat-wynagrodzeń z tytułu nadzoru nad użytkowanym przez kontrahenta programem komputerowym. Należności zostały określone w równych kwotach za każdy miesiąc dwunastomiesięcznego okresu Jednocześnie postanowiono, że faktury będą wystawiane za okresy półroczne w miesiącu poprzedzającym półrocze

Uwzględniając postanowienia przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy w dniu wystawienia faktury przychód nie wystąpi.

Zgodnie z art. 12 ust. 3, ust. 3a pkt 2 przychód wystąpi w ostatnim dniu każdego miesiąca, w którym zgodnie z umową wg potrzeb kontrahenta wystąpiła gotowość do wykonania, bądź wykonano usługę.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,

- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie. Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl