PDOP/423-0009/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych sprzedaży, bezpłatnego użyczenia lub bezpłatnego przekazania dla Wyższej Szkoły przez Spółkę z o.o. prowadzącą szkołę budynku, gruntu w wieczystym użytkowaniu, pomocy naukowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PDOP/423-0009/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych sprzedaży, bezpłatnego użyczenia lub bezpłatnego przekazania dla Wyższej Szkoły przez Spółkę z o.o. prowadzącą szkołę budynku, gruntu w wieczystym użytkowaniu, pomocy naukowych

Pytanie podatnika

Jakie skutki podatkowe wystąpią w przypadku sprzedaży, bezpłatnego użyczenia lub bezpłatnego przekazania dla Wyższej Szkoły przez Spółkę z o.o. prowadzącą szkołę w systemie oświaty - budynku, gruntu w wieczystym użytkowaniu, pomocy naukowych zakupionych przez Spółkę z wypracowanego dochodu z działalności oświatowej.

Jak wynika z pisma Podatnika Sp. z o.o. wypracowany dochód z działalności oświatowej przeznaczyła na zakup środków trwałych, takich jak budynek, grunty w wieczystym użytkowaniu, pomoce naukowe służące bezpośrednio realizacji celów statutowych korzystając ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W chwili obecnej część pomieszczeń w tym budynku Spółka może:

- sprzedać, bezpłatnie użyczyć lub bezpłatnie przekazać dla Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. W tym stanie rzeczy powstaje pytanie czy dokonanie tych czynności spowoduje dla Spółki skutki podatkowe.

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawiony stan należy stwierdzić:

Sp. z o.o. prowadząca szkołę nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) gdyż przepis ten nie dotyczy spółek - art. 17 ust. 1c pkt 1 ww. ustawy.

Osoba prawna jaką jest Spółka z o.o. prowadząca szkołę może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 7 u.p.d.p zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody z tyt. prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - w części przeznaczonej na cele szkoły.

Zwolnienie dotyczy dochodów podatników, uzyskanych z tyt. prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 67 poz. 329 ze zm.) w części przeznaczonej na cele szkoły. Z obowiązującego par.1 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 18.09.1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 116, poz. 747) wynika, że za wydatki na cele szkoły uważa się wydatki przeznaczone przez podatnika, prowadzącego szkołę na zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły, a także na organizowanie wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało ono pokryte przez rodziców lub prawnych opiekunów ucznia.

Ww. przepis nie definiuje pojęcia szkoły odsyłając w tej kwestii do ustawy szczególnej. W rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o systemie oświaty do szkół składających się na system oświaty nie zalicza się szkół wyższych.

1.

W przypadku zatem nieodpłatnego przekazania ww. składników do Szkoły Wyższej w formie np. umowy darowizny, wartość darowizny nie będzie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiła dla darczyńcy kosztów uzyskania przychodów jak również wydatek odpowiadający tej wartości nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 7 gdyż jest to wydatek poniesiony na rzecz szkoły wyższej.

2.

Zasady określania przychodów z tytułu przekazywania nieodpłatnie nieruchomości zostały unormowane w art. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z dyspozycji art. 13 ust. 1 wynika, iż za przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

Jednakże przepisu ust. 1 nie stosuje się przy udostępnieniu m.in. nieruchomości lub jej części do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego stanu faktycznego jeżeli Spółka udostępni nieodpłatnie pomieszczenia na cele wymienione w art. 13 ust. 2 pkt 2 to takie udostępnienie nie spowoduje skutków w postaci ustalenia przychodów do opodatkowania.

Nadmienić tutaj należy, iż jak wynika z dyspozycji art. 16 ust. 1 pkt 24 cyt. powyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nieruchomością w przypadkach określonych w art. 13 ust. 2 pkt 2.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej nadmienia ponadto, iż nie będzie miał tutaj zastosowania przepis art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dot. zwolnienia od podatku dochodu, gdyż w przedstawionym stanie faktycznym sprawy tj. w przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz działalności oświatowej lub oświatowo-wychowawczej nie zostanie określony dochód.

3.

Problematyka dot. odpłatnego zbycia składników majątkowych została unormowana w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej, tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego stanu faktycznego, jeżeli Spółka dokona sprzedaży części nieruchomości to uzyskany w wyniku tej sprzedaży dochód winna opodatkować podatkiem dochodowym. Przy ustaleniu dochodu Spółka winna uwzględnić postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 48 wyżej cyt. ustawy.

Należy bowiem nadmienić, iż ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 7 korzysta dochód uzyskany z tyt. prowadzenia szkoły, dochód zaś uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie jest dochodem związanym z prowadzeniem szkoły i nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Powyższa informacja udzielona została w przedstawionym stanie faktycznym w oparciu o obowiązujące w chwili jej wydania przepisy prawne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl