PDOP/423-0001/04 - Wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego a koszty uzyskania przychodu spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 stycznia 2004 r. Izba Skarbowa w Katowicach PDOP/423-0001/04 Wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego a koszty uzyskania przychodu spółki

Pytanie podatnika

Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowią koszt uzyskania przychodów.

Odpowiedź

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z treścią powyższego artykułu, aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy musi być wydatkiem celowym, tzn. poniesionym w celu osiągnięcia przychodu. Innymi słowy, między kosztem podatkowym a przychodem podatkowym musi istnieć związek przyczynowo skutkowy.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego), funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela - a w towarzystwach powierniczych wartości aktywów tych funduszy. Z treści tego przepisu wynika, że nie stanowi przychodu, powiększenie kapitału zakładowego Spółki.

Skoro zatem, jak wynika z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 cytowanej powyżej ustawy przychód otrzymany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego, a stanowiących koszty zawarcia umów notarialnych, opłat skarbowych z tym związanych.

Wobec tego jeżeli wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki nie wpłynęły na zwiększenie przychodu strony, nie można zaliczyć kosztów z tym związanych do kosztów uzyskania przychodu.

W odniesieniu do powyżej przedstawionego stanu, jeżeli przychód na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, z mocy art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródła przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując, wszelkie koszty związane z powiększeniem kapitału zakładowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Powyższa informacja udzielona została w przedstawionym stanie faktycznym w oparciu o obowiązujące w chwili jej wydania przepisy prawne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl