PDOF-415-6/05 - Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wypłacany pracownikom.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Żninie PDOF-415-6/05 Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wypłacany pracownikom.

Pytanie podatnika

Czy od 1 stycznia 2005 r. ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wypłacany pracownikom podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Przedsiębiorstwa Usługowego "..." spółka jawna... z dnia 1 lutego 2005 r. (wpływ 1 lutego 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji podatkowej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania podatkiem dochodowym ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej w 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy - Przedsiębiorstwo Usługowe "..." sp. Jawna..., wyrażone we wniosku z dnia 1 lutego 2005 r.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żninie wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa Usługowego "..." spółka jawna... z siedzibą w.... Z jego treści wynika, że Podatnicy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie sprzątania urządzeń i obiektów budowlanych, załadunków wapna i cementu oraz sprzedaży palet drewnianych. Czynności te wykonują pracownicy zatrudnieni w firmie na podstawie umów o pracę. Przedsiębiorstwo wypłaca im wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej. W omawianej kwestii spółka stosuje się do art. 2379 § 2 i 3 Kodeksu Pracy, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Zdaniem podatnika, w świetle art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego od 1 stycznia 2005 r. ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wypłacany pracownikom podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie w/w stanowisko uznał za prawidłowe, gdyż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r. - wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanie na podstawie tych ustaw. Odrębną ustawą regulującą problematykę dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także związanych z tym wypłat ekwiwalentów pieniężnych jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U, z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). W art. 2379 § 3 zawartego w rozdziału IX Kodeksu Pracy "Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze" Działu X "Bezpieczeństwo i higiena pracy" czytamy, jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Wobec powyższego, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2005 r. jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zatem stanowisko przedstawione przez Państwa w w/w piśmie dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego w 2005 r. jest prawidłowe pod względem prawnym.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i skarbowe właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żninie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl