PDIO-415/1053/19/05 - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportem do spółki jawnej środka trwałego (samochód ciężarowy)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Rypinie PDIO-415/1053/19/05 Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia aportem do spółki jawnej środka trwałego (samochód ciężarowy)

Pytanie podatnika

Czy wniesienie aportem do spółki jawnej środka trwałego (samochód ciężarowy) nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie, udzielając interpretacji w zakresie przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2005 r. stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 15 lipca 2005 r. zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia z tego podatku.

Stan faktyczny w sprawie przedstawia się następująco:

wnosi Pan jako wspólnik do spółki jawnej środek trwały w postaci majątku ruchomego (samochód ciężarowy) używany dotychczas w indywidualnej działalności gospodarczej. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pana zdaniem, wniesienie aportem do spółki jawnej środka trwałego (samochód ciężarowy) nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zwraca się Pan o interpretację art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Oznacza to, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych tylko te czynności cywilnoprawne, wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli ich dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Nie jest istotne, czy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe lub czy dana czynność będzie zwolniona przedmiotowo lub podmiotowo z podatku od towarów i usług.

W przypadku aportów (wkładów rzeczowych), jeżeli ich przedmiotem są towary w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, czynność taka może być zidentyfikowana jako dostawa towarów, lub w przypadku wartości niematerialnych i prawnych-odpłatne świadczenie usług i jednocześnie zwolnione z tego podatku.

Wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), są zwolnione z tego podatku.

Skoro czynność jest zwolniona z podatku VAT, to w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej) - do czasu jej zmiany lub uchylenia bądź zmiany przepisów prawa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).

Referencje PB4-005-SIP-M-48/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl