PDIII-423/82/5/5/05 - Moment powstania przychodu - brak faktury

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2005 r. Urząd Skarbowy w Świdnicy PDIII-423/82/5/5/05 Moment powstania przychodu - brak faktury

Pytanie podatnika

Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu wykonywania dla osób fizycznych - w roku 2004 - usług wywozu nieczystości stałych, rozliczanych bez wystawiania faktur - według terminów określonych w umowie?

Jednostka świadczy dla prywatnych osób fizycznych usługi wywozu nieczystości stałych. Za wykonane usługi nie wystawia faktur, podstawą płatności jest umowa, z której wynika, że obowiązek zapłaty przypada na ostatni dzień miesiąca danego kwartału. Jednostka do własnej ewidencji księgowej wystawia za wykonane usługi zbiorcze dowody wewnętrzne, na których określa termin płatności zgodny z umową, np. za usługi wykonane w I kwartale 2004 r. - 31.03.2004 r. Rokiem podatkowym Jednostki jest rok kalendarzowy.

W przedmiotowym wniosku Jednostka występuje z zapytaniem w którym miesiącu powstanie przychód należny z tytułu wykonywania w roku 2004 ww. usług.

Według stanowiska Jednostki, opartego na art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód należny z tytułu wykonywania ww. usług powstanie w miesiącu, w którym przypada termin płatności zgodnie z umową (np. z tytułu ww. usług wykonanych w miesiącu styczniu, lutym i marcu 2004 r. przychód należny powstanie w miesiącu marcu 2004 r.), tzn. tak samo jak w przypadku gdyby były wystawiane faktury, ponieważ w opisanej sytuacji nie ma obowiązku wystawiania faktur (osoby fizyczne).

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, ze stanowisko Jednostki jest nieprawidłowe.

Ogólne zasady ustalania przychodów związanych z działalnością gospodarczą określa art. 12 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ww. ust. 3, w myśl przepisów art. 12 ust. 3a cyt. ustawy uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Szczególne zasady rozliczania tzw. usług o charakterze ciągłym, dotyczące momentu powstania przychodu, określono w art. 12 ust. 3d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r., wprowadzonym ustawą z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), nowym brzmieniem art. 12 ust. 3d ww. ustawy w przypadku rozliczeń z tytułu:

1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,

2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,

3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów

- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, że za wykonywane w 2004 r. dla osób fizycznych usługi wywozu nieczystości stałych nie wystawiano faktur sprzedaży.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym przepis art. 12 ust. 3d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania i w związku z tym stanowisko Jednostki zawarte w ww. wniosku jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl