PDII/EK/415-15/2004 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia lekarzy weterynarii za czynności wykonywane na zlecenie Inspekcji Weterynaryjnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich PDII/EK/415-15/2004 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia lekarzy weterynarii za czynności wykonywane na zlecenie Inspekcji Weterynaryjnej

Pytanie podatnika

Czy wynagrodzenie wypłacane przez Inspekcję Weterynaryjną dla osób wyznaczonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii do wykonywania czynności określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o Inspekcji Weteryneryjnej, stanowi dla nich przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy też przychody te należy zaliczyć do przychodów w których mowa w art. 13 pkt 8 cyt. ustawy i po złożeniu oświadczenia, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej Inspekcja nie będzie zobowiązana do poboru zaliczek?

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 13 pkt 6 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, uważa się m. in. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjatkiem przychodów o których mowa w pkt 9.

Z wyjaśnień zawartych w zapytaniu strony wynika, że Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznacza w drodze decyzji administracyjnej rodzaj i zakres wykonania określonych czynności przez lekarza weterynarii niebędącego pracownikiem Inspekcji. W świetle powyższego stwierdzić należy, że istnieją wszystkie okoliczności opisane w cyt. wyżej przepisie, dlatego też przychody lekarzy weterynarii należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji Inspekcja jest zobowiązana jako płatnik do obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy tj. poboru zaliczki w wysokości 19% należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Następnie w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, płatnicy mają obowiązek przekazania kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności przez płatnika (art. 42 ust. 1 tej ustawy). W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1 są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 2 ww. ustawy).

Jednocześnie osoby uzyskujące przedmiotowe dochody są obowiązani jako podatnicy wykazać je łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, w składanym do dnia 30 kwietnia następnego roku zeznaniu rocznym i do obliczenia należnego podatku dochodowego zgodnie z obowiązująca w danym roku skalą podatkową.

Podkreślenia wymaga również fakt, że na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie organu administracyjnego określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany przepis nie zawiera bowiem żadnych wyłączeń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl