PDII/415-16/AG/07 - Częściowy zwrot kosztów opłaty za studia dla pracownika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Opolu PDII/415-16/AG/07 Częściowy zwrot kosztów opłaty za studia dla pracownika.

"(...) zawarła Pani z pracodawcą umowę, zgodnie z którą otrzymała dofinansowanie do kosztów opłaty za studia magisterskie, tj. dopłatę do czesnego w wysokości 780,00 zł. Przedstawiając własne stanowisko uznała Pani, iż przychody z tytułu dofinansowania studiów są wolne od podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. (...)

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 90 cyt. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Przepisem regulującym możliwość przyznania pracownikom dodatkowych świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. nr 103, poz. 472 ze zm.).

W świetle § 3 ww. rozporządzenia kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych, zwanych dalej "szkołami". Stosownie do postanowień § 4 ust. 1 pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ponadto zgodnie z ust. 2 zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, dodatkowe świadczenia, a w szczególności: 1) zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika, 2) pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych, 3) pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę, 4) udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Z § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia wynika, iż pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3..

Zatem w świetle powyższego stwierdzić należy, iż w przypadku sfinansowania przez pracodawcę pracownikom kształcenia w formach szkolnych zarówno na podstawie skierowania z zakładu pracy, jak również bez skierowania, świadczeniem przyznanym zgodnie z ww. rozporządzeniem jest m.in. pokrycie opłaty za naukę pobieranej przez szkołę. W konsekwencji świadczenie to korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/21-22