PDI413/138/03 - Kontrakt menedżerski

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lipca 2003 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu PDI413/138/03 Kontrakt menedżerski

PYTANIE:

Czy od roku 2003 po zmianie przepisów podatkowych jest możliwe świadczenie usług menedżerskich w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ:

Od 1 stycznia 2003 r. na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została wprowadzona definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodany do ustawy przepis art. 5a pkt 6 ustawy wyraźnie stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13. Obowiązujący również od dnia 1 stycznia 2003 r. przepis art. 3 pkt 9 ustawy - Ordynacja podatkowa określa, iż przez działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Niemniej jednak zapisany w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym wyjątek wskazuje, że ustawodawca z pojęcia działalności gospodarczej wyłączył działalność określoną w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a zatem również działalność wykonywaną na podstawie kontraktu menedżerskiego (art. 13 pkt 9).

Odrębności w potraktowaniu przez ustawodawcę przychodów z działalności wykonywanej osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego oraz przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wynikają zarówno z treści art. 13 pkt 8 jak i art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit a) do przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy zalicza się:

- przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy

- zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;

W pkt 9 art. 13 wymieniono natomiast przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.

Powyższe wskazuje, iż ustawodawca przewidział, iż umowy-zlecenia jak i umowy o dzieło mogą być wykonywane zarówno osobiście, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Brak jest natomiast takiej możliwości w odniesieniu do osób wykonujących działalność na podstawie kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, co wprost stwierdza przepis art. 13 pkt 8 wykluczający za swego zakresu działalność, o której mowa w pkt 9, czyli właśnie kontrakty menedżerskie.

Reasumując należy stwierdzić, iż - w obecnym stanie prawnym - kontrakty menedżerskie będą zaliczane do działalności wykonywanej osobiście. Gdyby było inaczej w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - oprócz art. 13 pkt 2 i 8 - zostałby wymieniony również pkt 9. Tak jednak nie jest.

Niezależnie od powyższego Izba Skarbowa we Wrocławiu wskazuje, iż stosownie do brzmienia § 67 pkt 15) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.) czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione są od podatku od towarów i usług ze wszelkimi tego konsekwencjami (między innymi podatnicy ci nie wystawiają faktur VAT).

Mając na uwadze powyższe, przyjmując, iż umowa zawarta przez Pana spełnia kryteria uznania jej za kontrakt menedżerski (umowę o podobnym charakterze), Izba Skarbowa we Wrocławiu stwierdza, iż ze swych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego nie może się Pan rozliczać w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Opublikowano: www.is.wroc.pl