PDI/415-9/07 - Uznanie usług wykonywanych przez ratownika medycznego w ramach umowy zawartej z niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej za działalność gospodarczą (samozatrudnienie).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Świeciu PDI/415-9/07 Uznanie usług wykonywanych przez ratownika medycznego w ramach umowy zawartej z niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej za działalność gospodarczą (samozatrudnienie).

POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odpowiadając na wniosek Pana ... z dnia 18 stycznia 2007 r. (data wpływu do organu podatkowego 23 stycznia 2007 r.), uzupełniony dnia 7 lutego 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, dotyczącej uznania za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach samozatrudnienia usług ratownika medycznego wykonywanych rzecz niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej

Uznaję stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18 stycznia 2007 r. (data wpływu do organu podatkowego 23 stycznia 2007 r.), uzupełnionym dnia 7 lutego 2007 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego - we wniosku i uzupełnieniu - stanu faktycznego wynika, że w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi ratownictwa medycznego na rzecz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świeciu, z którym zawarł Pan umowę cywilnoprawną.

Jest Pan ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich i na zasadach ryzyka ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywanie lub zaniechanie wykonywania przez siebie świadczeń zdrowotnych. NZOZ nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim przez Pana w związku z udzielaniem lub zaniechaniem udzielania świadczeń zdrowotnych określonych umową a wynikłych z Pana winy.

Miejscem udzielania świadczeń zdrowotnych są wszystkie jednostki organizacyjne NZOZ ze szczególnym uwzględnieniem Izby Przyjęć, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Zespołami Wyjazdowymi. Niezbędne wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną potrzebne do wykonywania świadczeń objętych umową zapewnia NZOZ.

Świadcząc usługi ratownictwa medycznego w ramach umowy cywilnoprawnej sam ustala Pan liczbę dyżurów i godziny pracy.

Mając na uwadze powyższe uważa Pan, iż nie spełnia łącznie warunków określonych w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego nadal może świadczyć wymienione usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Do tut. organu podatkowego zwrócił się Pan o ocenę poprawności swojego stanowiska.

Po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu postanawia uznać Pana stanowisko za prawidłowe ponieważ:

Z dniem 1 stycznia 2007 r. - na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) - w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wprowadzone zostały zmiany w zakresie definicji pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

W nowym art. 5b ust 1 wym. ustawy wskazano, jakich czynności, jakiej działalności, mimo że odpowiada ona tej definicji, nie uznaje się za działalność gospodarczą. I tak w myśl ww. przepisu za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zatem z istoty definicji działalności gospodarczej wynika, że osoba prowadząca taką działalność prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko. Przy czym ryzyko gospodarcze to ryzyko inwestycyjne czyli prawdopodobieństwo nie uzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem.

Zauważyć należy, że wszystkie wymienione warunki dla wyłączenia z działalności gospodarczej muszą być spełnione łącznie. Niespełnienie choćby jednego z tych trzech warunków nie spowoduje utraty statusu przedsiębiorcy prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że umowa jaką zawarł Pan z niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej nie spełnia łącznie wszystkich przedmiotowych warunków.

Przede wszystkim to Pan ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonywanie i rezultat wykonywanych przez siebie świadczeń zdrowotnych. W tym celu ubezpieczył się Pan od odpowiedzialności cywilnej.

Ponadto wskazał Pan, iż sam ustala liczbę dyżurów i godziny pracy. Wynika z tego, iż to Pan ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, gdyż Pana wynagrodzenie zależy od ilości przepracowanych dyżurów. Jeśli ich Pan nie wykona, nie uzyska przychodu.

Skoro wykonywane przez Pana czynności nie spełniają łącznie trzech warunków określonych w art. 5b ust. 1 wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie ma przeszkód prawnych aby czynności te zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego zajęte przez Pana własne stanowisko w sprawie należy uznać za prawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jeżeli jednak podatnik zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja - w myśl art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl