PDI/415-41/04 - Rozliczenie ogólnej kwoty odszkodowania

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Cieszynie PDI/415-41/04 Rozliczenie ogólnej kwoty odszkodowania

Pytanie podatnika

Czy przy rozliczeniu ogólnej kwoty odszkodowania otrzymanego w 2004 r. na podstawie umowy przez współwłaścicieli nieruchomości, właściwym jest rozliczenie tego odszkodowania pomiędzy współwłaścicieli proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów we wspólnej nieruchomości?

Czy podlegają opodatkowaniu odsetki od odszkodowania wypłaconego na podstawie umowy?

Z przedstawionej kserokopii umowy o udostępnienie nieruchomości w związku z budową sieci telekomunikacyjnej wynika, że podatnik jest współwłaścicielem działek położonych w..., w związku z wejściem na które... S.A. w... zobowiązała się do wypłaty stosownych odszkodowań w zależności od zaistniałych okoliczności.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W świetle art. 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Z treści przedstawionej umowy wynika, że współwłaścicielom zostanie wypłacone jedno wspólne odszkodowanie. Wynika z niej również, że inne przewidziane w umowie odszkodowania, które potencjalnie zostaną wypłacone w razie zajścia określonych w umowie okoliczności będą wspólnymi odszkodowaniami przysługującymi wszystkim współwłaścicielom działek.

W związku z tym, że otrzymywane odszkodowania wynikają z zawartej umowy cywilnoprawnej podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W celu ustalenia przychodów osiągniętych przez poszczególnych współwłaścicieli z tytułu otrzymanych odszkodowań należy stosować zasady określone w ww. przepisach, tzn. ustalić udziały poszczególnych współwłaścicieli w otrzymanym odszkodowaniu proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów we wspólnej nieruchomości.

W odniesieniu do opodatkowania odsetek od odszkodowania wyjaśnia się, że otrzymane odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania wynikającego z umowy podlegają opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. Świadczeniami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W związku z powyższym otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela (w dacie otrzymania), opodatkowanym na ogólnych zasadach.

Reasumując: w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odszkodowanie jak i odsetki od tego odszkodowania stanowią przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy na zasadach ogólnych, a następnie kumulacji z innymi dochodami, które podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu rocznym za 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl