PDI/415-19/LP/06 - Możliwość zastosowania cen rynkowych przy dokonaniu wyceny roślin pochodzących z własnej produkcji rolnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Opolu PDI/415-19/LP/06 Możliwość zastosowania cen rynkowych przy dokonaniu wyceny roślin pochodzących z własnej produkcji rolnej

Pytanie podatnika dotyczy możliwości zastosowania cen rynkowych przy dokonaniu wyceny roślin pochodzących z własnej produkcji rolnej.

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21 listopada 2006 r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zastosowania cen rynkowych przy dokonaniu wyceny roślin pochodzących z własnej produkcji rolnej stwierdza, iż Pana stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 21 listopada 2006 r. (złożonym w tut. organie 22 listopada 2006 r.) wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.

Wypełniając dyspozycje art. 14a § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazał Pan, iż posiada grunty rolne, na których prowadzi uprawę drzewek i krzewów ozdobnych. Ponadto prowadzi Pan działalność gospodarczą i sprzedaje w sklepie część roślin z własnej uprawy. Pana zapytanie dotyczy możliwości zastosowania cen rynkowych przy dokonaniu wyceny roślin pochodzących z własnej produkcji rolnej. Pana zdaniem uprawnienie takie Panu przysługuje. Ustosunkowując się do treści zapytania, w kontekście obowiązujących przepisów prawa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, co następuje.

Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 22 ust. 6a powołanej ustawy w celu ustalenia wartości zużytych w pozarolniczej działalności gospodarczej lub w działach specjalnych produkcji rolnej surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej oraz własnej gospodarki leśnej stosuje się odpowiednio przepis art. 11 ust. 2. Przepis ten stanowi natomiast, że wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Oznacza to, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, wykorzystujący na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej własne produkty ich wartość winni ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku. Zatem Pana stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie - stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl