PDI/415-18/2004 - Zmniejszenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PDI/415-18/2004 Zmniejszenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy

Pytanie podatnika

Czy w ciągu roku podatkowego płatnik może zatrudnionemu wcześniej pracownikowi zacząć stosować zmniejszenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 23 lutego 2004 r., w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących zmniejszenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, wyjaśnia.

Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zaliczkę - zarówno w wysokości "podstawowej", jak i obniżonej w uwagi na wspólne opodatkowanie podatnika z małżonkiem, czy też z dzieckiem - zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2), w którym stwierdzi, że:

1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3,

4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5) określa ten zakład jako właściwy do stosowania odliczenia, o którym wyżej mowa, w przypadku gdy równocześnie osiąga od innych zakładów pracy dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub wykonywania pracy nakładczej.

Oświadczenia, o którym mowa wyżej, nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.

W myśl ust. 4 ww. artykułu zakład pracy nie zmniejsza zaliczki w sposób określony w ust. 3, jeżeli podatnik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia.

Art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiąc o obowiązku złożenia oświadczenia, określa nie tylko konieczność - obowiązek złożenia go wg określonego wzoru, ale również obowiązek stwierdzenia, że nie zachodzą przesłanki wymienione w tym przepisie, a których istnienie nie pozwala na zmniejszenie obliczonej zaliczki przez płatnika. Z powyższego wynika, że tylko w przypadku gdy płatnik dysponuje oświadczeniem pracownika, w którym pracownik stwierdzi, że nie zachodzą przesłanki wymienione w pkt 1-5 tego przepisu, może dokonać pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy.

A zatem jeżeli miała miejsce zmiana stanu faktycznego, wówczas podatnik obowiązany jest poinformować o tym fakcie zakład pracy. Powinno to nastąpić przed wypłatą wynagrodzenia za ten miesiąc, w którym miała miejsce zmiana.

Natomiast płatnik po otrzymaniu ww. oświadczenia winien zmniejszyć należną zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej tj. 44,17 zł. miesięcznie, począwszy od miesiąca w którym zostało złożone ww. oświadczenie (PIT-2).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl