PDI-415/1/4/BF/2/07 - Czy przychody uzyskane na podstawie umowy zawartej w zakresie udzielania porad i konsultacji prawnych oraz sporządzania opinii prawnych można zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Zielonej Górze PDI-415/1/4/BF/2/07 Czy przychody uzyskane na podstawie umowy zawartej w zakresie udzielania porad i konsultacji prawnych oraz sporządzania opinii prawnych można zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2007 r., który wpłynął w dniu 11 stycznia 2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zakwalifikowania świadczonych usług w ramach Kancelarii Radcy Prawnego do działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w złożonym wniosku wynika, że:

Od 17 stycznia 2005 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą jako Kancelaria Radcy Prawnego będąc opodatkowanym na zasadach ogólnych, opłacając podatek według skali podatkowej. Od 2005 r. do dnia dzisiejszego świadczy Pan obsługę prawną na rzecz różnych przedsiębiorców i osób fizycznych a w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 lipca 2006 r. również na rzecz byłego pracodawcy. W dniu 3 października 2006 r. zawarł Pan (jako usługodawca) z polską spółką akcyjną (jako usługobiorcą) z siedzibą na obszarze dawnego województwa wałbrzyskiego, w ramach prowadzonej Kancelarii umowę świadczenia obsługi prawnej.

Zakres świadczonych usług określony został w umowie w następujący sposób: "Udzielanie porad i konsultacji prawnych, sporządzanie opinii prawnych, sporządzanie projektów dokumentów prawnych (w szczególności umów, statutów, regulaminów, pism procesowych i urzędowych, uchwał organów Usługobiorcy, poleceń i zarządzeń wewnątrzorganizacyjnych, udział w negocjacjach oraz postępowaniach przed sądami, arbitrażami i urzędami, koordynowanie prac pracowników świadczących usługi dla Usługobiorcy. Usługi będą świadczone w języku polskim i angielskim".

Czas świadczenia usług w siedzibie Usługobiorcy został określony w Umowie w następujący sposób; "Usługodawca zobowiązuje się świadczyć usługi w wymiarze 20 dni roboczych w miesiącu kalendarzowym, od godziny 8.15 do godziny 16.15 co daje 160 godzin w miesiącu kalendarzowym. Za czas świadczenia usług w siedzibie Usługobiorcy uważa się również czas świadczenia przez Usługodawcę usług na rzecz Usługobiorcy w urzędach, sądach i na negocjacjach poza siedzibą Usługobiorcy. W przypadku zaangażowania Usługodawcy poza ww. czasem i miejscem, Usługodawca zobowiązuje się świadczyć usługi na rzecz Usługobiorcy w ramach poniższego wynagrodzenia (tj. Bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia). W takich przypadkach Usługodawca będzie mógł odliczyć od ww. czasu czas takiego zaangażowania. Jeżeli takie zaangażowanie spowoduje także konieczność dojazdu do miejsca wskazanego przez Usługobiorcę, do czasu zaangażowania zostanie doliczony czas przejazdu na trasie Lubin - miejsce wskazane przez Usługobiorcę - Lubin".

Otrzymane przez Pana (na podstawie Umowy i wystawionych przez Pana faktur VAT) miesięczne wynagrodzenie, powiększone o 22% VAT obejmuje następujące koszty świadczenia usług; koszty przejazdów na trasie Lubin - siedziba Usługodawcy - Lubin, koszty przejazdów na obszarze województwa dolnośląskiego, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, koszty krajowych rozmów telefonicznych, koszty zakupu i eksploatacji komputera oraz prawniczego programu LEX, koszty świadczenia usług w innym miejscu niż siedziba Usługobiorcy, koszty przygotowania się do świadczenia usług oraz koszty zastępstwa procesowego. Prawo do tych ostatnich przysługuje Usługobiorcy a na Panu spoczywa obowiązek żądania tych kosztów oraz podjęcia działań, w ramach wynagrodzenia, w celu ich uzyskania przez Usługobiorcę.

Koszty świadczenia usług zostały określone w umowie w następujący sposób; "Usługobiorca zobowiązuje się ponosić koszty nie wymienione w pkt 3. W przypadku wyjazdu za granicę Usługobiorca zobowiązuje się wypłacić Usługodawcy, z góry, diety w wysokości określonej w stosownych przepisach prawa dotyczących podróży służbowych pracowników. W przypadku podróży poza województwo dolnośląskie środkiem transportu nie należącym do Usługobiorcy, Usługobiorca zobowiązuje się zwrócić Usługodawcy koszty przejazdu na trasie Świdnica - miejscowość poza województwem dolnośląskim - Świdnica w wysokości określonej w przepisach prawa dotyczących podróży służbowych pracowników lub w wysokości odpowiadającej cenie biletu autobusowego lub kolejowego. Zwrot ww. kosztów nastąpi na podstawie faktury VAT. W przypadku konieczności pobytu Usługodawcy w hotelu, Usługobiorca zobowiązuje się pokryć z góry koszty takiego pobytu".

W umowie zawarte zostały zapisy dotyczące przerwy na świadczenie usług, zgodnie z którymi; " w każdym roku świadczenia usług Usługodawcy będzie przysługiwać prawo do przerwy na świadczenie usług w wymiarze 15 dni roboczych (bez sobót, niedziel i świąt) z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wysokości określonej w punkcie 3".

W umowie zostały również zawarte zapisy dotyczące przypadków losowych, które brzmią następująco;" W przypadkach losowych (choroba, wypadek) powodujących nieobecność Usługodawcy w siedzibie Usługobiorcy nie dłużej niż 20 dni roboczych w roku kalendarzowym, Usługobiorca będzie mieć prawo do 75% wynagrodzenia określonego w punkcie 3. Jeżeli nieobecność przewyższy wymiar określony w zdaniu pierwszym, Usługobiorcy nie będzie przysługiwać prawo do wynagrodzenia za okres począwszy od 21 dnia".

Umowa została zawarta na czas niekreślony. Każda ze stron może ją wypowiedzieć z zachowaniem 3 - miesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego. W sprawach nieuregulowanych w umowie maja zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego i inne przepisy obowiązującego prawa. W umowie nie ma postanowień dotyczących odpowiedzialności stron ani też żadnego odwołania do przepisów prawa pracy - za wyjątkiem diet w przypadku podróży zagranicznych.

W związku z powyższym kieruje Pan pytanie;

Czy przychody uzyskane na podstawie umowy z dnia 3 października 2006 r., omówionej wyżej, można zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Pana, Umowa została zawarta i jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6a u.p.d.o.f., a czynności wykonywane na jej podstawie mogą być uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą, ponieważ nie są spełnione łącznie przesłanki określone w art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f.

Odpowiadając na złożone zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, co następuje;

Artykuł 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei art. 5b cyt. ustawy stanowi, iż za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki;

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadcząc usługi, dla Spółki Akcyjnej jako Usługodawca (na podstawie umowy z dnia 3 października 2006 r.), nie spełnia Pan łącznie trzech warunków określonych w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z czym przychód uzyskany z tego tytułu jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe - przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl